Jaka przyszłość dla Mościc

0
146
REKLAMA

Mościce, zachodnia dzielnica Tarnowa, potrzebują przede wszystkim nowego pomysłu na wykorzystanie znajdujących się tu terenów. O nowe Mościce chcą powalczyć członkowie Stowarzyszenia Po Prostu Razem, skupiającego ponad 20 osób, a zarejestrowanego jesienią ubiegłego roku. Teraz prowadzą kampanię społeczną pod hasłem „Mościce Razem o przyszłości”. Są już pierwsze pomysły.
– Za trzy lata, po remoncie torów, Tarnów będzie oddalony od centrum Krakowa o jedyne 35 minut jazdy pociągiem. Dlatego jako stowarzyszenie proponujemy utworzyć w Mościcach przy stacji PKP centrum Tarnów Biznes Park, na wzór Kraków Biznes Park, jako zaplecze dla dużych globalnych firm i korporacji. Pomysł utworzenia takiego centrum w Tarnowie‑Mościcach został zgłoszony w ubiegłym roku do Banku Projektów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego Małopolski, gdzie trafiały autorskie pomysły na zagospodarowanie wielu miejsc w województwie. Za kilka tygodni komisja będzie rozpatrywać zgłoszone pomysły i przydzielać pieniądze na ich realizacje. Nasz pomysł jest jednym z blisko 400 zgłoszonych – mówi Krzysztof Soliński, prezes Stowarzyszenia Po Prostu Razem.
Naszkicowanym tylko pomysłem zajęli się w ramach wolontariatu studenci Instytutu Architektury Krajobrazu Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, działający w Studenckim Kole Naukowym Digital Landscape Architecture. Efekty ich pracy oglądać można do 6 października w Centrum Sztuki Mościce. Prezentowane są tutaj dwie koncepcje architektoniczno – krajobrazowe obszaru zlokalizowanego pomiędzy Centrum Sztuki Mościce a stacją kolejową Tarnów – Mościce. To właśnie o rewitalizację tej przestrzeni zabiega Stowarzyszenie Po Prostu Razem.
Obie koncepcje są do siebie podobne; różnice dotyczą m.in. kształtu budynków, rozmieszczenia toru rolkowego czy układu zieleni. Autorzy pierwszej koncepcji zakładają postawienie kilku budynków tak, by utworzyły dziedziniec, na którym znajdą się m.in. trawniki i fontanna. Koncepcja zakłada powstanie pięciu budynków tworzących centrum biznesu, z których najwyższy mógłby mieć siedem kondygnacji, a pozostałe 4‑5. Od obecnego CSM do planowanego centrum biznesu prowadzić będzie główna aleja – promenada. Zmodernizowany budynek stacji kolejowej (fasada betonowa z elementami szklanymi) oraz zaaranżowany przy nim plac połączono za pomocą dwóch kładek pieszych z pozostałymi elementami projektu. Jedna z kładek łączy budynek dworca z budynkiem centrum biznesu, druga umożliwia przejście przez teren bez konieczności wchodzenia do budynku. Studenci zaprojektowali też nową fasadę hali sportowej „Jaskółka”, obok niej stadiony piłkarski i lekkoatletyczny (teren obecnego zajmą biurowce), korty tenisowe, a przy ul. Czerwonych Klonów osłonięty wysoką roślinnością tor rolkowy. W tej koncepcji jest też miejsce na parkingi na ok. 400 miejsc.
Druga z koncepcji to bardziej swobodna forma budynków tworzących centrum biznesu, zainspirowana kwiatem lotosu. Na trawnikach wypełniających przestrzeń między ścieżkami pojawiły się zielone nasypy ziemne, zaplanowano też obiekty sportowe – korty tenisowe i stadion piłkarski. Projekt zakłada powstanie pięciu parkingów o łącznej liczbie miejsc postojowych 454. Dwie kładki połączą stację kolejową z centrum biznesu i pozostałym terenem.
Obszar, którego dotyczą projekty, w przygotowywanym studium zagospodarowania przestrzennego Tarnowa przeznaczono wstępnie na cele rekreacyjno‑usługowe. Jak mówi prezes Soliński, to pozwala w tym miejscu zestawić ze sobą biznes i rekreację.
– Nasz projekt zakłada wygospodarowanie z tego obszaru działki o powierzchni 3‑4 hektarów i na niej rozmieszczenie biurowców, a wokół zieleni i toru dla rolek. Przy stacji kolejowej mogłaby powstać stacja benzynowa, potrzebne jest tutaj także rondo. Koszt realizacji pierwszego etapu projektu, czyli przygotowanie infrastruktury – rondo, drogi dojazdowe, uzbrojenie działki, oszacowano wstępnie na 53 mln zł. Jeśli tak atrakcyjna działka dostępna będzie przy stacji kolejowej, to zainteresują się nią deweloperzy. I wtedy jest szansa na utworzenie tu centrum biznesowego – dodaje Krzysztof Soliński.
O pieniądze w takiej właśnie wysokości, pochodzące z unijnych funduszy, a będące w dyspozycji władz Małopolski, chce powalczyć stowarzyszenie. Wystawa wizualizacji pomysłu na nowe Mościce – Mościce przyszłości, ma pomóc w przekonaniu do pomysłu jak największego grona – od samych mieszkańców tej dzielnicy i Tarnowa po samorządowców i lokalnych polityków. Przygotowywany jest również list intencyjny „Mościce Razem o Przyszłości”, który trafi do Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie, a dotyczy wsparcia finansowego na rewitalizację i rozwój Mościc w latach 2014‑2020.

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments