Jaki jest nauczycielski portfel?

0
194
nauczyciel-zarobki1
REKLAMA

Zdecydowanie bardziej opłaca się podpisać umowę z dyrektorem szkoły publicznej niż prywatnej, ponieważ zarobki są tutaj naliczane na podstawie zasad zawartych w Karcie Nauczyciela. Główne składniki to wynagrodzenie zasadnicze, wypłata za godziny ponadwymiarowe i zastępstwa oraz dodatki: za wysługę lat, motywacyjny, funkcyjny, za warunki pracy.
Nic nie wzbudza tak wielkich emocji, jak zawartość nauczycielskich portfeli. Tygodniowy wymiar obowiązkowych zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych nauczycieli przedszkoli, zajmujących się trzylatkami i czterolatkami, wynosi 25 godzin. Trzy godziny mniej przydzielono nauczycielom pracującym z grupami dzieci w wieku 5 i 6 lat. Nauczyciel świetlicowy ma pensum wynoszące 26 godzin zegarowych.
Pensum nauczyciela to 18 godzin lekcyjnych tygodniowo. Do tego należy doliczyć dwie godziny zajęć dodatkowych, jeśli jest zatrudniony w szkole podstawowej lub gimnazjum, oraz dodatkową godzinę, gdy pracuje w szkole średniej. To jednak nie koniec; na liście zajęć są też m.in. szkolenia, rady pedagogiczne, zebrania z rodzicami, sprawdzanie kartkówek i wypracowań, przygotowanie do lekcji, praca z uczniami biorącymi udział w konkursach. Zdaniem niektórych może to być w sumie nawet ponad 40 godzin w tygodniu. Przeciwnicy nauczycielskich przywilejów wymieniają z kolei: długie wakacje, zimowe ferie, wielomiesięczne urlopy dla podratowania zdrowia oraz możliwość dorobienia sobie korepetycjami.
Wysokość wynagrodzenia zasadniczego zależy od stopnia awansu zawodowego. Im wyższy stopień, tym wyższa pensja. Stawka minimalna stażysty z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym wynosi obecnie 2 265 zł miesięcznie, w przypadku nauczyciela kontraktowego – 2 331 zł, nauczyciela mianowanego – 2 647 zł, nauczyciela dyplomowanego – 3 109 zł. Wraz z pierwszym dzwonkiem podwyżek nie przewidziano.
Ustawa reguluje również poziom średniego wynagrodzenia. Określana w ustawie budżetowej kwota bazowa nie wzrosła, więc nadal średnie wynagrodzenie nauczyciela stażysty będzie wynosiło 2 717,59 zł; kontraktowego – 3 016,52 zł; mianowanego – 3 913,33 zł, dyplomowanego – 5 000,37 zł. W tarnowskich szkołach najwięcej jest nauczycieli dyplomowanych, prawie 60 proc. Mianowani stanowią 23 proc., kontraktowi – 16 proc., stażyści – 3 proc.Ile miesięcznie zarabia tarnowski nauczyciel? Jeśli ma 28 lat stażu, pełny etat i tygodniowo pięć nadgodzin, dostaje do ręki 4 699 zł. Koszt pracodawcy to 5 928 zł, po uwzględnieniu składek na ubezpieczenie społeczne i innych. Nauczyciel dyplomowany (11‑letni staż, cały etat plus sześć nadgodzin) – 4 510 zł; mianowany (9 lat stażu, „goły” etat) – 3 004 zł; mianowany (19 lat stażu, etat i trzy nadgodziny) – 3 856 zł; kontraktowy (7 lat pracy, etat bez dodatkowych lekcji) – 2 599 zł; stażysta (oddział przedszkolny, etat w wymiarze 0,96, czyli prawie cały) – 2 276 zł; stażysta (świetlica, pół etatu) – 1 175 zł. Wszystkie kwoty podane zostały brutto.Samorządy na mocy prawa muszą raz w roku wyrównać zarobki tym nauczycielom, którzy nie osiągnęli średniej płacy. Na konta tarnowskich belfrów trafiają więc tzw. czternastki, sięgające od kilkudziesięciu złotych do prawie 2 tys. zł. Sporym zastrzykiem finansowym są realizowane przez nauczycieli programy unijne oraz nagrody przyznawane z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Te ostatnie wynoszą w Tarnowie przeważnie od tysiąca do 7,5 tys. zł.
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że nauczycielom bardziej opłaca się pracować w szkołach publicznych niż prywatnych, gdzie obowiązują wewnętrzne uregulowania i zarobki są niższe. Tam Karta Nauczyciela nie jest ani kartą przetargową, ani asem w rękawie.

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments