Jeden dzień z życia aresztanta Bartłomieja M.

0
130
wiezienie iluminacja
REKLAMA

Tymczasem Bartłomiej B. już od dwóch tygodni przebywa w tarnowskim więzieniu, gdzie musi, tak jak pozostali osadzeni, przestrzegać porządku dnia, który rozpoczyna się pobudką o szóstej rano. Z więziennych doniesień wynika, że gdy przywieziony został do słynnego obiektu przy ul. Konarskiego, grupa osadzonych skandowała: czołem panie ministrze.

REKLAMA

Porządek musi być!
Nie potwierdziły się doniesienia niektórych mediów, że gdy Bartłomiej M. trafił do tymczasowego aresztu w Zakładzie Karnym w Tarnowie, spotkał się z agresywnym nastawieniem niektórych aresztantów. Zaprzeczyli temu obrońcy byłego wiceministra i poinformowali, że przebywa on w pojedynczej celi. Z więziennych doniesień wynika, że gdy przywieziony został do słynnego w kraju obiektu przy ul. Konarskiego, grupa osadzonych skandowała: czołem panie ministrze.
W Zakładzie Karnym w Tarnowie wyznaczono oddział dla tymczasowo aresztowanych, liczący ponad 100 miejsc. Aktualnie przebywa w nim około 80 mężczyzn. Jak wygląda dzień za kratami? Jeden podobny jest do drugiego. Tymczasowo aresztowani przebywają w I i II oddziale penitencjarnym. Wszystkich obowiązują ustalenia zawarte w tzw. porządku wewnętrznym tarnowskiego zakładu.
Pobudka ogłaszana jest o 6 rano. Łóżko należy zaścielić w taki sposób, żeby materac przykryty był wygładzoną pościelą, następnie wygładzonymi kocami, na których w jednym końcu znajdują się poukładane ręczniki, a w drugim poduszki. Podczas apelu porannego i wieczornego osadzeni ustawiają się w szyku zwartym w kompletnym ubraniu – skazani w odzieży skarbowej (długie spodnie i bluza z długimi rękawami), a tymczasowo aresztowani w ubraniach cywilnych. Obiady wydawane są od godziny 12.30, a kolacja zaczyna się o 17. Posiłek pobiera się osobiście przy drzwiach celi, potem trzeba umyć naczynia.
W celi może znajdować się jeden czajnik elektryczny, z wyjątkiem cel mieszczących powyżej ośmiu osadzonych, tam są po dwa czajniki. Można także używać własnych grzałek elektrycznych o mocy do 300 W.
Więziennych sal zagracić się nie da, zgodnie z regulaminem wszystkie przedmioty należące do skazanego lub aresztanta absolutnie nie mogą przekroczyć kubatury przydzielonej mu szafki oraz wysuwanego pojemnika podłóżkowego. A w celi posiadać można przedmioty wydane z magazynu za pokwitowaniem, artykuły żywnościowe o ciężarze do sześciu kilogramów, wyroby tytoniowe (są wyznaczone cele dla palących), niezbędne przedmioty osobistego użytku, listy, fotografie osób najbliższych, do pięciu sztuk własnych książek, gry świetlicowe, prasę, środki higieny osobistej, zegarek, materiały piśmienne, dokumenty postępowania, którego osadzony jest uczestnikiem, osobiste notatki oraz do 10 sztuk przedmiotów kultu religijnego o wymiarach nie większych niż 250 na 150 mm.

W szyku zwartym
Po terenie zakładu karnego osadzeni mogą poruszać się w szyku zwartym, wyłącznie w asyście funkcjonariusza. Zajęcia kulturalno‑oświatowe i sportowe odbywają się od 8 do 19.40 w czasie wolnym od pracy, nauki i zajęć wynikających z programów resocjalizacyjnych. Aresztanci biorą w nich udział wyłącznie w wyznaczonych grupach.
W każdym oddziale mieszkalnym funkcjonuje świetlica. Tutaj osadzeni mogą korzystać ze stanowiska komputerowego oferującego dostęp do serwisów internetowych, takich jak: Biuletyn Informacji Publicznej Służby Więziennej, System Informacji Prawnej Legalis, portal Służby Więziennej, portal Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, Rządowe Centrum Legislacji oraz e‑Sąd.
Na miejscu jest biblioteka i kaplica, msze święte wyznania rzymsko‑katolickiego odbywają się dla tymczasowo aresztowanych w środy, czwartki i piątki o godz. 14.30 i 15.30.
Osadzeni mogą korzystać za zgodą dyrektora z własnego sprzętu RTV (przekątna ekranu telewizora nie może przekraczać 19 cali) w godzinach dostarczania napięcia elektrycznego do gniazdek, pod warunkiem że przestrzegają dyscypliny i wypełniają obowiązki. Zabronione jest posiadanie pilotów do zdalnego sterowania. I trzeba regulować abonament radiowo‑telewizyjny.
Codzienne spacery trwają 60 minut. Ze względów higienicznych osadzeni zobowiązani są do regularnego wietrzenia cel oraz trzepaniu koców w ostatnią sobotę miesiąca. Kąpiel odbywa się w łazienkach oddziałowych dwa razy w tygodniu. Czas jej trwania to 10 minut, przy czym czas wypływu wody z armatury natryskowej wynosi 6 minut. Cisza nocna zapada o godzinie 22.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o