Kable opóźniły budowę ronda

0
123
rondo-chemiczna
REKLAMA

–  Nie możemy mieć dzisiaj całkowitej pewności, ale będziemy pilnować, aby przed rozpoczęciem roku szkolnego zakończyć obie inwestycje… – zapewniano wiosną w Urzędzie Miasta Tarnowa.
Całkowite zakończenie obu inwestycji, o łącznej wartości blisko 10 mln złotych, planowane było na koniec sierpnia. Niektórzy powątpiewali, czy w niespełna siedem miesięcy uda się wybudować rondo i zmodernizować dwie ulice. W tarnowskim magistracie przekonywali tymczasem o pełnej mobilizacji wykonawców i stałej kontroli ze strony inwestora. Dzisiaj wiadomo, że przebudowa Mickiewicza i Solidarności została ukończona jeszcze przed planowanym terminem.
W przypadku zaś ronda w Tarnowie‑Mościcach należy liczyć się z kilkutygodniowym opóźnieniem. Przedsiębiorstwo Drogowo‑Mostowe z Dębicy, które w ub. roku wyremontowało sprawnie ul. Koszycką, napotkało na nieprzewidziane przeszkody w miejscu inwestycji. Najpierw przedłużyły się nieco negocjacje z właścicielem jednej z nieruchomości, a później natrafiono na podziemne okablowanie nieujęte w geodezyjnej ewidencji. To wyhamowało zasadnicze prace – konieczna stała się przebudowa sieci kanalizacyjnej, wodociągowej i teletechnicznej, z której korzystają pobliskie Zakłady Azotowe.
Precyzyjnie rozmieszczono kilkaset metrów kabli teletechnicznych, przy ścisłym współdziałaniu i pomocy Azotów, nie mogło bowiem dojść do przerwania łączności między budynkiem z elektroniczną techniką obliczeniową (ETO) a zakładami produkcyjnymi.
–  Zdajemy sobie sprawę z presji czasu i utrzymujemy stały kontakt z wykonawcą, mamy wspólne spotkanie i narady z udziałem prezydenta miasta – informuje Krzysztof Madej, dyrektor Wydziału Realizacji Inwestycji w Urzędzie Miasta Tarnowa. – Trzeba być przygotowanym na miesięczne lub nieco dłuższe opóźnienie prac w stosunku do pierwotnego harmonogramu. Wymiana infrastruktury podziemnej wymaga czasu i dużej precyzji, ale jeśli pogoda będzie jak dotąd sprzyjać, w połowie sierpnia wykonawca powinien już przystąpić do zasadniczych robót drogowych. Zakładam, że najpóźniej do końca września zostaną całkowicie zakończone.
Rondo Chemiczna – Kwiatkowskiego będzie miało dwa pasy ruchu i 60 metrów średnicy zewnętrznej, a drogi dojazdowe poszerzą drogowcy o dodatkowe pasy ruchu. Ulica Kwiatkowskiego zostanie przebudowana na odcinku 180 m, ul. Witosa – 210 m, a ul. Chemiczna na odcinku 120 m (wiodącym do Azotów Tarnów) oraz na 90 metrach w kierunku południowym. Rondo w Tarnowie‑Mościcach służyć ma w głównej mierze interesom przedsiębiorstwa – zakładowy transport kierował się będzie z bramy towarowej na ul. Chemicznej i przez rondo w kierunku powstającego łącznika z autostradą.
Tarnowianie czekają na kolejne skrzyżowania o ruchu okrężnym, zaplanowane przed trzema laty. Powstał wówczas projekt ronda mobilnego u zbiegu ulic: Krakowska – Narutowicza – Sikorskiego. Drugi zakładał zastąpienie istniejącego ronda mobilnego Słoneczna – Starodąbrowska rondem stałym turbinowym, zbudowanym od podstaw. Ta inwestycja miała ruszyć w 2012 roku, nie ruszyła, podobnie jak budowa ronda Szujskiego – Szkotnik. W tym celu wykupiono i wyburzono kilka kamienic, na czym zyskali jedynie ich właściciele. Miasto tymczasem poniosło milionowe koszty i zaniechało dalszych prac. W magistracie uspokajają, że z tego przedsięwzięcia nie zrezygnowano, ale wcześniej konieczne jest zwiększenie przepustowości pobliskiego ronda Klikowska – Szkotnik – Słowackiego.
Inżynierowie ruchu zwracają uwagę, że wyburzenie kamienic pozwoliło wyodrębnić pas dla lewoskrętu i drugi w kierunku Mościc. Przekonują, że takie rozwiązanie, choć doraźne, rozładowuje w niemałym stopniu korki na tym skrzyżowaniu.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o