Każdy chory dostanie e-zwolnienie

0
85
REKLAMA

Zwolnienia lekarskie wystawiane dotychczas na papierowym formularzu wkrótce przejdą do lamusa. Zastąpią je elektroniczne e‑zwolnienia, które w założeniu mają ograniczyć biurokrację i wyeliminować symulantów. W Tarnowie wielu lekarzy już wystawia e‑zwolnienia, inni dopiero zamierzają to robić.
Od 1 grudnia lekarze w całej Polsce będą mogli wystawiać zwolnienia wyłącznie w formie elektronicznej, co powinno przynieść korzyści samym medykom, pracodawcom i pacjentom. Pomysłodawcy takiego rozwiązania twierdzą, że nowy sposób wystawiania zwolnień jest łatwiejszy i szybszy. Ma usprawnić pracę lekarzy, pracownicy nie będą musieli przekazywać dokumentu pracodawcom, którzy otrzymają informację o zwolnieniu przez Platformę Usług Elektronicznych. Część lekarzy uważa jednak, że obowiązek wypisywania od 1 grudnia zwolnień tylko w formie elektronicznej jest „przedwczesny i spowoduje dezorganizację systemu”. Chodzi głównie o to, że nie wszędzie sieć internetowa działa sprawnie, w wielu gabinetach brakuje odpowiedniego zaplecza, a dane pacjenta nie powinny być sprawdzane przez lekarza, lecz przez ZUS.
Rząd chciał wyjść naprzeciw oczekiwaniom i wprowadził asystentów, którzy mogliby wprowadzać do systemu e‑zwolnienia zalecone przez lekarzy, jednak na ich zatrudnienie wielu przychodniom brakuje pieniędzy.
Z nowym systemem w Tarnowie nie powinno być problemu, bo w większości placówek medycznych e‑zwolnienia wystawiane są już od dłuższego czasu. Tak jest choćby w Miejskiej Przychodni Lekarskiej nr 3.
– Mieliśmy szkolenia prowadzone przez ZUS. Jeżeli system sprawnie działa, e‑zwolnienie można wystawić bardzo szybko, nie zajmuje więcej czasu niż wystawienie papierowego druku, wręcz przeciwnie. Z kolei pacjent nie musi iść ze zwolnieniem do pracodawcy – podkreśla Jadwiga Sołtys, prezes przychodni. – Wszyscy lekarze dobrze radzą sobie z nowymi rozwiązaniami, ponieważ w naszej przychodni wszyscy pracują tylko w systemie informatycznym, nie ma obiegu papierowych dokumentów.
Podobna sytuacja jest w Przychodni Lekarskiej nr 2, gdzie większość internistów wystawia już zwolnienia w formie elektronicznej. Pozostali mają przestawić się w ostatnich dniach listopada. – Jeżeli tego jeszcze nie robimy w pełni, to dlatego, że mamy druki papierowe do wykorzystania. Oczywiście nie będziemy już zamawiać nowych. Przeszkoleni są wszyscy lekarze, ale jeżeli niektórzy zechcą się jeszcze doszkolić, nie będą mieli z tym żadnego problemu – zapewnia prezes Bogdan Rój.
Do tej pory papierowe druki w tej przychodni wypisywały pielęgniarki. Od 1 grudnia e‑zwolnienie może wystawić tylko medyk albo uprawniony do tego asystent medyczny. – U nas zrobią to tylko lekarze, nie stać nas na zatrudnianie asystentów – podsumowuje doktor Rój.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o