Kiedy proces prezydenta Ścigały?

0
143
scigala-archiwum
REKLAMA

Obecnie wciąż trwa zbieranie wniosków o wyłączenie z postępowania tarnowskich sędziów. Kiedy oddawaliśmy materiał do druku, wniosek taki złożyło ok. 50 procent z nich.
– Czekamy na koniec sezonu urlopowego, który wydłużył tę procedurę – informuje sędzia Tomasz Kozioł, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Tarnowie. – Część sędziów wyjechała na urlop w dalsze strony i oczekujemy na ich powrót. To jednak nastąpi już w ciągu najbliższych dni.
Jeżeli wszyscy sędziowie Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Tarnowie złożą wniosek o wyłączenie ich ze sprawy prezydenta Tarnowa, komplet oświadczeń zostanie przekazany do tarnowskiego Sądu Okręgowego.
– To on zadecyduje, który z sądów przejmie akta sprawy – wyjaśnia sędzia Kozioł. – Dziś jest za wcześnie, by coś więcej powiedzieć na ten temat.
Od dawna przypuszcza się jednak, że proces Ryszarda Ścigały odbędzie się w Sądzie Rejonowym w Nowym Sączu. Przypuszczenia te opierają się na wcześniejszym doświadczeniu; w przeszłości sądecka Temida już rozpoznawała sprawę tymczasowego aresztowania prezydenta Tarnowa, to ona w marcu zadecydowała – na wniosek krakowskiej prokuratury – o opuszczeniu przez podejrzanego celi więziennej. Wówczas tarnowscy sędziowie także wyłączyli się ze sprawy dotyczącej przedłużenia aresztu. Zaznaczyli, że ze względu na miejsce zamieszkania prezydenta miasta i innych oskarżonych chcą uniknąć podejrzeń o stronniczość.
Nie brakuje również opinii, że proces Ścigały odbędzie się w Krakowie lub Rzeszowie, ale to mniej prawdopodobne.Wnioski tarnowskich sędziów, którzy chcieli być wyłączeni z orzekania, były już złożone wcześniej, ale przez wyższą instancję nie zostały uwzględnione. Okazało się, że odnoszą się one tylko do kwestii przedłużenia aresztowania tymczasowego Ryszarda Ścigały. Dlatego zaszła konieczność złożenia nowych deklaracji.Akt oskarżenia przeciwko Ryszardowi Ścigale oraz pięciu innym osobom zamieszanym w aferę korupcyjną sporządziła Prokuratura Okręgowa w Krakowie na przełomie czerwca i lipca. Prezydent Tarnowa oskarżony jest o przyjęcie łapówki w łącznej kwocie 70 tys. zł i przekroczenie swoich uprawnień. Grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 10. Akt oskarżenia został skierowany do Wydziału II Karnego Sądu Rejonowego w Tarnowie.

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments