REKLAMA

Wykonawca wiaduktu kolejowego nad al. Tarnowskich zapowiada zakończenie robót w połowie tego roku, ale w Zarządzie Dróg i Komunikacji w Tarnowie przyjmują te deklaracje z niedowierzaniem. Nic dziwnego, to już kolejny zapowiadany termin zakończenia inwestycji, ciągnącej się bez mała sześć lat. Na jej finalizację czeka miasto przygotowujące projekt przebudowy ul. Tuchowskiej i budowy łącznika z al. Tarnowskich.
W ZDiK przypominają, że było dotąd kilkanaście terminów oddania do użytku wiaduktu nad al. Tarnowskich – pierwszym był rok 2016. A który będzie w końcu ostatecznym? – Miasto nie ma możliwości dyscyplinowania kolejarzy i egzekwowania ich harmonogramu. W przeszłości nie zawarto w umowie klauzuli o ewentualnych karach za opóźnienia na budowie. A co gorsza, zgodnie z ustawą z 2015 roku, PKP zostały zwolnione z opłat za zajęcie pasa drogowego – zwracają uwagę w zarządzie dróg. – Każdy inny inwestor musiałby słono płacić za przeciągające się prace, ale kolejarze tej presji nie mają.

REKLAMA

Blisko, coraz bliżej
Tymczasem miasto wciąż czeka na zakończenie robót przez PKP Polskie Linie Kolejowe, by przymierzyć się do własnych inwestycji. To jednak potrwa…
– Kolejowy inwestor musi po zakończeniu prac przy wiadukcie zinwentaryzować wszystkie sieci i przyłącza, a także przygotować odpowiednią dokumentację dotyczącą infrastruktury. Dopiero wówczas możemy dokończyć własny projekt, w oparciu o te materiały – tłumaczy Artur Michałek, dyrektor ZDiK. – Wątpię, znając dotychczasowe kolejarskie opóźnienia, że finał nastąpi w połowie 2020, choć nie wyobrażam sobie, aby nie stało się to w tym roku. Czekamy w każdym razie niecierpliwie na otwarcie jezdni pod wiaduktem i finał inwestycji.
Zgodnie z ostatnimi zapowiedziami, wanna żelbetowa wraz z izolacją przeciwwodną mają być gotowe na początku wiosny, a w połowie 2020 roku droga dla pojazdów. Tadeusz Rzepecki, prezes Tarnowskich Wodociągów zapewnia, że wspólnie ze ZDiK prowadzone były „trudne i twarde techniczne rozmowy” z kolejowym inwestorem i wykonawcą. Dotyczyły one m.in. właściwego odwodnienia wiaduktu i podziemnej infrastruktury wodociągowej. – Zwracaliśmy uwagę na konieczne rozwiązania i byliśmy nieustępliwi, bo chodzi przecież o to, by infrastruktura służyła jak najlepiej i najdłużej.

Najbardziej prawdopodobnym terminem oddania całego obiektu do użytku wydaje się jesień tego roku lub wiosna 2021.

Wykonawca bowiem, po skompletowaniu dokumentacji powykonawczej, musi wystąpić do Wojewódzkiego Nadzoru Budowlanego o wydanie pozwolenia na użytkowanie drogi pod wiaduktem wraz z przyległą infrastrukturą. Zainteresowani chcą wierzyć, że nowy wiadukt z przebudowaną drogą wzdłuż al. Tarnowskich dołączy w najbliższych miesiącach do siedemnastu zmodernizowanych już obiektów kolejowych w mieście. Przebudowana droga pod wiaduktem umożliwi bezkolizyjną jazdę dwoma pasami, a piesi będą mieli do dyspozycji chodniki o szerokości dwóch metrów.

Prace w dwóch etapach?
Biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności, trudno miejskim urzędnikom wskazać termin przebudowy ulicy Tuchowskiej – łączącej się z południową obwodnicą i umożliwiającej szybkie dotarcie na Pogórze. Kiedy gotowy będzie wiadukt kolejowy nad al. Tarnowskich, miasto zamierza wybudować rondo w pobliżu stacji transformatorowej i wykonać nową drogę łączącą aleję z ul. Tuchowską – pobiegnie ona w miejscu dotychczasowej linii kolejowej. Temu przedsięwzięciu towarzyszy projekt rozbudowy Tuchowskiej aż do granic Tarnowa i poszerzenia jezdni o dodatkowy pas. To wszak bardzo kosztowne inwestycje szacowane na blisko 40 mln złotych i wymagające wielomilionowej dotacji – z europejskich bądź krajowych funduszy.
W ZDiK nie wykluczają, że prace mogłyby przebiegać w dwóch etapach – najpierw rozbudować można „starą Tuchowską”, a w drugiej kolejności wykonać łącznik z al. Tarnowskich. – Dokumentację skompletujemy najpewniej w tym roku, ale perspektywa finansowania przebudowy Tuchowskiej i budowy łącznika otworzy się nie wcześniej niż w 2022 – dodaje dyr. ZDiK.

REKLAMA

2
Dodaj komentarz

2 Liczba komentarzy
0 Odpowiedzi
0 Obserwują
 
Komentarze z największą ilością reakcji
Najbardziej negatywny komentarz
2 Autorzy komentarzy
  Ustaw powiadomienia  
NAJNOWSZE NAJSTARSZE NAJWYŻEJ OCENIANE
Powiadom o
ds

a kto za to odpowiada w UM ? Winnych brak, tak Panie Ciepiela

Ed

Tylko w Polsce.Państwo w państwie.A kto podpisał taka umowę?