Kiedy w Tarnowie przypną kamerki do mundurów?

0
211
straz-miejska
fot. Tadeusz Koniarz
REKLAMA

Trwa wyposażanie policjantów w niewielkie cyfrowe kamery tzw. nasobne do przytwierdzenia na mundurach. Osobiste kamerki to jeden z elementów programu modernizacji służb policyjnych. Miejskie i powiatowe komendy w całym kraju mają być wyposażone w taki sprzęt do końca 2020. Od roku korzystają z nich funkcjonariusze drogówki i wydziału prewencji Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu. Otrzymali je jako pierwsi w Małopolsce; trudno dziś powiedzieć, kiedy otrzyma je tarnowski garnizon.
Były testowane w trzech komendach, pilotaż wypadł pomyślnie i stąd decyzja Komendy Głównej Policji o zakupie kolejnych urządzeń nagrywających obraz i dźwięk. Otrzymują je sukcesywnie jednostki na terenie całej Polski.
Paweł Klimek, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie dostrzega zalety korzystania z kamerek rejestrujących policyjne interwencje. Zastrzega jednak, że dopiero praktyka zweryfikuje w pełni opinie o ich przydatności.

REKLAMA

– Osobiste kamerki to nowość, ale myślę, że policjanci zyskają dzięki nim większą pewność siebie i gwarancję bezpieczeństwa np. w trakcie patroli i interwencji – mówi Paweł Klimek. – Nierzadko dochodzi do sytuacji, kiedy osoby kontrolowane bądź zatrzymane awanturują się oskarżając policjantów o przekroczenie uprawnień, stosowanie przemocy itp. Mając przy sobie kamerkę rejestrującą zdarzenie, policjanci będą mogli bez dodatkowego stresu interweniować i egzekwować prawo.
Policjanci, głównie wydziałów ruchu drogowego i prewencji, nierzadko spotykają się z agresją ze strony osób przyłapanych na łamaniu prawa. Zdarza się, że demonstracyjnie nagrywają one telefonem komórkowym interweniujących policjantów. Domagają się przy tym m. in. wyjaśnień „jakie przestępstwo popełnili” i ujawnienia danych funkcjonariuszy. Utrudnia to mundurowym prowadzenie służbowych czynności i rośnie irytacja po obu stronach. Rzecznik Klimek jest pewien, że kamerka przypięta do munduru ostudzi emocje i będzie sprzymierzeńcem każdego policjanta. Osobiste kamerki mają sukcesywnie trafiać na wyposażenie policyjnych jednostek. W międzyczasie konieczna będzie zmiana przepisów prawnych dotyczących ich używania w miejscach niepublicznych, podczas przewozu osób w radiowozach lub akcji grup antyterrorystycznych. Muszą być przede wszystkim dostosowane do RODO, czyli przepisów europejskiego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.
– Na razie mamy w użyciu wideorejestratory na usługach drogówki. Nagrywamy też kamerą niektóre interwencje i zdarzenia, te nagrania służą nam potem jako materiał szkoleniowy. Ich analiza wskazuje na słabsze i mocniejsze strony policyjnych procedur, pomaga nam ustrzec się w przyszłości pewnych błędów itp. – dodaje rzecznik Klimek.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o