Kiedy Warsztatowa połączy się z Tuchowską?

0
267
Warsztatowa połączy się z Tuchowską
Władze Tarnowa wystąpiły do rządu o przyznanie pieniędzy z Funduszu Przeciwdziałania Covid-19 na budowę połączenia drogowego ul. Warsztatowej z ul. Tuchowską
REKLAMA

Władze Tarnowa wystąpiły do rządu o przyznanie pieniędzy z Funduszu Przeciwdziałania Covid-19 na budowę połączenia drogowego ul. Warsztatowej z ul. Tuchowską. Do tej inwestycji miasto przymierza się już wiele lat, teraz pojawiła się szansa jej sfinansowania.

Wymagana dokumentacja jest gotowa i jeśli tylko znajdą się pieniądze, można ogłaszać przetarg w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. – Jest możliwa do realizacji wyłącznie przy wsparciu funduszy rządowych lub europejskich – podkreśla prezydent miasta – Bardzo liczymy na sto procent dofinansowania z funduszy przeznaczonych na walkę ze skutkami covid-19.

REKLAMA

Głównym zadaniem nowej drogi ma być odciążenie centrum miasta i otwarcie nowych terenów pod rozbudowę. Planowany łącznik stanowić ma przedłużenie ulicy Warsztatowej i będzie istotnym fragmentem tzw. zachodniej obwodnicy miasta prowadzącej od ulic: Spokojnej, Elektrycznej i Wyszyńskiego poprzez Warsztatową i Krakowską aż do Tuchowskiej. Spowoduje to odciążenie ulic: Narutowicza, Konarskiego, Gumniskiej i Tuchowskiej. – Będzie to taka wewnętrzna trasa, która tworząc dogodne połączenia ze strefą aktywności gospodarczej wpłynie też na ożywienie i zagospodarowanie południowej części miasta. Dotąd teren po południowej stronie torów kolejowych był trochę wykluczony z rozwoju, planowana inwestycja może to zmienić – zauważają miejscy planiści.

Po skończeniu przebudowy ul. Warsztatowej powstanie rondo u zbiegu z ul. Krakowską (jego dokumentacja jest już gotowa), a jeden ze zjazdów poprowadzi ulicą Zakładową – aż do Tuchowskiej. Cała zaś Tuchowska zostanie gruntownie zmodernizowana, a jezdnia poszerzona o dodatkowe pasy do skrętów. Plany zakładają też budowę parkingu dla odwiedzających Tarnów i wyodrębnienie fragmentu ulicy (na wysokości kościoła św. Trójcy) wyłącznie na potrzeby pieszych i rowerzystów. W zamian powstanie nowy odcinek drogi, który docelowo połączy al. Tarnowskich z przebudowaną ul. Tuchowską.
Takie są plany inwestycyjne, ale nie ma pewności, kiedy się zmaterializują. Wszystko zależy od zdolności finansowych miasta, które słabną. Bez konkretnej pomocy z zewnątrz nie jest możliwe rozpoczęcie prac.

Tarnów wnioskuje o 151 mln zł na budowę wspomnianego łącznika, która mogłaby się rozpocząć na początku przyszłego roku, a zakończyć pod koniec 2028. Dzięki tym pieniądzom możliwe byłoby wybudowanie połączenia ulic Warsztatowej z Tuchowską o długości blisko 2,4 kilometra. Składa się nań budowa: mostu nad terenem PKP, siedmiu skrzyżowań, ronda, ciągów pieszych i pieszo-rowerowych, ścieżek rowerowych, zjazdów, sieci kanalizacji deszczowej, oświetlenia drogowego. Do Funduszu Przeciwdziałania Covid-19 swój projekt z wnioskiem o dofinansowanie zgłosił też Zarząd Dróg Wojewódzkich. Dotyczy on budowy węzła autostrady A4 – ul. Niedomicka i przebudowy drogi nr 973 (ul. Wyszyńskiego). Po wybudowaniu tych odcinków powstanie połączenie południowej części aglomeracji tarnowskiej ze strefami gospodarczymi Tarnowa oraz autostradą A4.
– Inwestycja jest ogromnym wyzwaniem budowlanym i finansowym. Jest możliwa do realizacji wyłącznie przy wsparciu pieniędzy rządowych lub europejskich. Bardzo liczymy na 100 proc. dofinansowania z funduszy przeznaczonych na walkę ze skutkami Covid-19 w ramach Krajowego Planu Odbudowy i wsparcia UE (ok. 60 mld euro dla Polski) w latach 2020–2024 – mówi prezydent Roman Ciepiela. – Nowa droga będzie kontynuacją obwodnicy północno – wschodniej Tarnowa. Dotychczas wykonaliśmy odcinek ul. Spokojnej i ul. Elektrycznej oraz ul. Warsztatowej. Zarząd Dróg Wojewódzkich zgłosił do tego samego funduszu projekt budowy węzła autostrady A4 – ul. Niedomicka i przebudowę drogi nr 973 – ul. Wyszyńskiego. Po wybudowaniu tych odcinków powstanie połączenie południowej części aglomeracji tarnowskiej ze strefami gospodarczymi Tarnowa oraz autostradą A4. Nowe skrzyżowanie (rondo) Krakowska – Warsztatowa ułatwi komunikację na tej najważniejszej tarnowskiej ulicy.
Wnioskodawcy czekają na odpowiedź strony rządowej, liczą, że z covidowego funduszu otrzymają oczekiwane pieniądze. To w czasach zarazy byłaby jedna z niewielu pomyślnych wiadomości.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o