Kogo i za co nagrodziliśmy?

zlote roze2013-nagrodzeni
REKLAMA

Na uroczystej gali w Hotelu Tarnovia licznie pojawili się laureaci poprzednich edycji plebiscytu Złote Róże, przedstawiciele władz miejskich Tarnowa, Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie, wójtowie, tarnowscy dziennikarze, artyści i ludzie kultury. Naszymi gośćmi byli też posłowie, znani politycy i współpracownicy naszego tygodnika. Naszych gości powitał w imieniu wydawcy TEMI, spółki Świt, jej prezes Zbigniew Kupiec, podkreślając, iż obecnością zaszczycili nas m.in.: europosłanka prof. Joanna Senyszyn, wicemarszałek Sejmu, prof. Stefan Niesiołowski, poseł Jarosław Gowin, europoseł Adam Bielan, znany publicysta i prezenter Grzegorz Miecugow. Równie serdecznie zostali powitani goście najbliżsi nam „terytorialnie”, z którymi współpracujemy prawie na co dzień: posłowie Edward Czesak, Józef Rojek i Robert Wardzała, wicemarszałek Małopolski, Roman Ciepiela, p.o. prezydenta Tarnowa, Henryk Słomka‑Narożański, przewodniczący Rady Miejskiej Tarnowa, Grzegorz Światłowski. Oczywiście znamienitych, utytułowanych i pełniących znaczące funkcje naszych gości było znacznie więcej i mamy nadzieję, że wybaczą nam, iż z uwagi na brak miejsca nie wszystkich mogliśmy tutaj wymienić.

REKLAMA

Nagradzanie Czytelników i dziennikarzy
Nasze tegoroczne wyróżnianie rozpoczęliśmy od wręczenia Złotych Róż. Podobnie jak w poprzednich edycjach, ostateczne wyniki plebiscytu pod hasłem Złote Róże są wypadkową głosowania Czytelników, głosów zaproszonych do współpracy przy plebiscycie tarnowskich dziennikarzy oraz naszej redakcji TEMI. W ostatniej edycji plebiscytu Czytelnicy wyjątkowo dopisali, otrzymaliśmy ponad dwa i pół tysiąca głosów w postaci e‑maili, wpisów na naszej stronie internetowej oraz drukowanych kuponów.
Tarnowscy dziennikarze, którzy przekazali nam swoje głosy w tej edycji plebiscytu, to: Monika Faron‑Miśtak z Radia RDN Małopolska, Agnieszka Wrońska i Bartek Maziarz z Radia Kraków, Justyna Świderska, Tomek Piszczek, Łukasz Grygiel z Radia Eska Tarnów oraz Paweł Sroka z TVP Kraków.
Wybór nie był łatwy, bowiem wybieraliśmy spośród 14 osób, instytucji i zespołów, które uzyskały najwięcej głosów wśród kandydatur zgłoszonych przez Czytelników. Ostatecznie Złote Róże TEMI otrzymali: dr hab. nauk medycznych Andrzej Maciejczak, ceniony neurochirurg, ordynator Oddziału Neurochirurgii Szpitala im. św. Łukasza w Tarnowie, którego doceniono za „najwyższy poziom sztuki medycznej, troskę o pacjentów i rozsławianie Tarnowa”; Marcin Zaród, tarnowski nauczyciel, anglista, którego Czytelnicy wskazali za „zdobycie tytułu Nauczyciela Roku i aktywność na rzecz cyfrowej aktywizacji osób w wieku 50+”; Zespół Pieśni i Tańca Świerczkowiacy za „przypominanie i krzewienie folkloru oraz pięćdziesięcioletnie promowanie Tarnowa w Polsce i świecie”.
Wręczyliśmy również symboliczne Srebrne Róże tym, którzy nie „załapali się” na podium naszego plebiscytu, ale otrzymali bardzo dużo głosów. Róże w kolorze srebrnym trafiły do: Radia RDN Małopolska za „20 lat funkcjonowania jako źródło rzetelnej informacji, bycie blisko codziennych spraw lokalnych społeczności, promowanie miasta i regionu”; zespołu Leliwa Jazz Band za „wieloletnią wierność jazzowi tradycyjnemu, znakomite wykonawstwo i czołowe miejsca w prestiżowych konkursach muzycznych”; Stanisława Klimka za „bezinteresowną pomoc niesioną tym, którzy jej najbardziej potrzebują, za zaangażowanie w codzienne ludzkie sprawy”.

 

Nagradzanie kulturalne
Po Złotych i Srebrnych Różach przyszła kolej Nagród Kulturalnych TEMI im. B. Wojtowicza. Laureatów tej nagrody, podobnie jak w poprzednich dwóch edycjach, wybierała specjalna kapituła, której członkowie to ludzie związani z tarnowską kulturą oraz przedstawiciele naszej redakcji. Jej tegorocznych skład to: Klaudia Wojtowicz, wdowa po patronie nagrody, Agnieszka Kawa, dyrektor Centrum Sztuki Mościce, Jerzy Hebda, przewodniczący Komisji Kultury Rady Miejskiej Tarnowa, Tomasz Kapturkiewcz, dyrektor Tarnowskiego Centrum Kultury, Rafał Balawejder, dyrektor Tarnowskiego Teatru, Tadeusz Bałchanowski i Ireneusz Kutrzuba – reprezentanci redakcji.
Propozycji było sporo, dyskusja była długa i obfitująca w ważkie argumenty, ostatecznie ustalono, iż tegoroczna Nagroda Kulturalna TEMI trafi do rąk Krzysztofa Hubera i zespołu Personel. Członkowie kapituły docenili fakt wieloletniej i znaczącej obecności Personelu i jego lidera na tarnowskiej scenie kulturalnej, wielość artystycznych inicjatyw ich autorstwa, które prezentowali na wielu scenach, wierność obranej drodze artystycznej, ale przede wszystkim wydanie pierwszej płyty, na której znajduje się 15 najlepszych utworów powstałych na przestrzeni blisko 15 lat.
Przypomnijmy, iż nagrodą jest oryginalna statuetka autorstwa tarnowskiej rzeźbiarki Arletty Kocoł‑Łobody oraz kwota 5 tys. zł ufundowana przez spółkę Świt, wydawcę TEMI.
Podobnie jak przed rokiem, kapituła Nagrody Kulturalnej postanowiła również uhonorować debiut. Nagrodzić postanowiono aktorkę Tarnowskiego Teatru, Zofię Zoń, która zadebiutowała w roli reżyserki, dostosowując i realizując ze znakomitym efektem na tarnowską scenę bardzo specyficzny i nietypowy dramat rosyjskiego twórcy Iwana Wyrypajewa pt. „Tlen”
Po przekazaniu wszystkich nagród wyróżnień miłym akcentem był mini koncert Krzysztofa Hubera i zespołu Personel, którzy wykonali trzy utwory ze swojej najnowszej płyty udowadniając wszystkim zgromadzonym, iż otrzymana przez nich nagroda była naprawdę dobrym wyborem.
A później przyszła pora na kuluarowe dyskusje, rozmowy, zawieranie nowych i odnawianie starych znajomości, poruszanie spraw ważkich i błahych, wspólne zdjęcia…
Jak wspomnieliśmy, wręczanie naszych corocznych nagród odbyło się w gościnnych wnętrzach Hotelu Tarnovia, którego pracownicy jak zwykle organizacyjnie stanęli na wysokości zadania, przygotowując imprezę na najwyższym poziomie, co w rozmowach często podkreślali nasi goście. Tą drogą dziękujemy szefostwu i personelowi Tarnovii za zaangażowanie.

Zobacz także galerię foto z wręczenia

{module reklama_Tarnovia-hotel}

REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments