Komu grzeją, temu ciepło

0
96
sezon-na-grzanie

– U mojej mamy kaloryfery są ciepłe już od zeszłego tygodnia, a u mnie ciągle zimne. Niestety, należymy do różnych spółdzielni. Wieczorami jest naprawdę chłodno i przydałoby się odkręcić grzejnik. Byłoby to z korzyścią dla zdrowia, bo moja córka już zaczyna pociągać nosem, oraz wypranych ciuchów, które przy takiej temperaturze schną w nieskończoność – żali się Natalia, mieszkanka jednego z tarnowskich osiedli.

REKLAMA

Pogoda i haczyk
– Nasza gorąca woda dopływa do budynków, a reszta zależy od odbiorców, czyli spółdzielni mieszkaniowych oraz zarządców, którzy sami określają wysokość zewnętrznej temperatury, od której ciepło ma być do bloków i kamienic podawane – tłumaczy Magdalena Drobot kierująca Działem Sprzedaży MPEC w Tarnowie.
Jeszcze dwa lata temu MPEC rozpoczynał sezon grzewczy wówczas, gdy co najmniej 50 procent wszystkich odbiorców zdecydowało się na uruchomienie ogrzewania. Była to dla mieszkańców sytuacja mało komfortowa, bo nie brakowało zarządców, którzy odsuwali ten moment w czasie, jak mogli, ze względów finansowych. Obecnie o wszystkim decyduje pogoda.
– Udało się nam wypracować ze spółdzielniami i zarządcami taki model, w którym decydującą rolę odgrywa nie człowiek, a pogoda. Stąd zapis w umowie, że jeśli temperatura na zewnątrz w okresie od pierwszego września do dwudziestego października spadnie przez trzy kolejne dni o godzinie dziewiętnastej poniżej piętnastu stopni Celsjusza, a pięciodniowa prognoza pogody nie przewiduje wzrostu temperatury, to my jako MPEC jesteśmy zobowiązani podać ciepło do sieci – kontynuuje Magdalena Drobot. Podobny zapis obowiązuje w okresie od 1 kwietnia do końca maja. Natomiast od 20 października do końca marca MPEC, bez względu na wysokość temperatury zewnętrznej, ma obowiązek dostarczać ciepło do sieci.
Wspomniane wyżej trzy decydujące dni przypadły na 15, 16 i 17 września. Z kolei 19 września firma ogłosiła stan gotowości. To oznacza, że w okresach przejściowych, takich jak ten, rozpoczęcie ogrzewania nastąpi z chwilą, gdy wartość temperatury zewnętrznej będzie niższa lub równa 15 stopniom Celsjusza, a przerwanie ogrzewania, gdy temperatura zewnętrzna wyniesie powyżej 15 stopni. Chyba że odbiorca zechce inaczej.

Podkoszulek i sweter
– Czy my na siłę wtłaczamy to ciepło do budynków? Nie. W każdym budynku na węźle cieplnym są regulatory pogodowe ,pozwalające na ustawienie odpowiedniej temperatury. Odbiorca może na przykład powiedzieć, że przy piętnastu stopniach na zewnątrz nie chce, żeby kaloryfery zaczęły grzać, woli poczekać aż temperatura spadnie do 10 stopni. I my na życzenie klienta ustawiamy taką właśnie temperaturę – kontynuuje nasza rozmówczyni. Potem wszystko odbywa się samoczynnie poprzez urządzenia służące do automatycznej regulacji dostaw ciepła.
W tarnowskich mieszkaniach jedni chodzą w podkoszulkach, inni w swetrach. Gdy temperatura spadnie poniżej 15 stopni, a mieszkańcy Spółdzielni Mieszkaniowej „Jaskółka” poczują chłód, mogą odkręcić zawory termostatyczne i cieszyć się ciepłem.
– Do historii przeszły decyzje prezesa czy zarządu. Mieszkańcy mają dostęp do ciepła i to oni decydują, czy już chcą ogrzewać mieszkanie, czy jeszcze nie. W ubiegłym roku podnieśliśmy ten próg o trzy stopnie – z dwunastu właśnie do piętnastu, ponieważ pojawiały się dni o dużej wilgotności, kiedy temperatury na zewnątrz wcale nie były niskie, ale odczucie chłodu duże – informuje Roman Kusek, prezes tarnowskiej „Jaskółki”.
Identyczna temperatura graniczna na poziomie 15 stopni obowiązuje w Spółdzielni Mieszkaniowej „Nadzieja”. O takiej samej mówi również Janusz Galas, prezes Miejskiego Zarządu Budynków.
– W umowie z MPEC mamy zapisaną temperaturę piętnastostopniową, jednak różne budynki różnie sobie tę temperaturę ustawiły. Są wspólnoty mieszkaniowe, których życzeniem jest wpuszczenie do budynku ciepła dopiero wtedy, gdy na zewnątrz będzie znacznie chłodniej.
Z kolei w Tarnowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej grzejniki staną się ciepłe, kiedy zewnętrzna temperatura spadnie poniżej 13 stopni, a w Mościckiej Spółdzielni Mieszkaniowej poniżej 12 stopni.

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o