Korekta pomnika

0
170
Pomnik-Wiezniow-Oswiecimia
REKLAMA

Plac przed dawną łaźnią żydowską w Tarnowie nosi dziś nazwę Więźniów KL Auschwitz. 14 czerwca 1940 r. hitlerowcy wywieźli stamtąd do obozu zagłady 728 osób, między innymi żołnierzy kampanii wrześniowej, którzy usiłowali przedrzeć się na Węgry, i członków podziemnych organizacji niepodległościowych. To tragiczne wydarzenie upamiętnia pomnik projektu tarnowskiego architekta Otto Schiera. Prosty w formie obiekt wykonany z kamienia, betonu i metalu przywołuje symbolikę oświęcimskich pasiaków i przemarszu kilkuset więźniów prowadzonych pod eskortą hitlerowców do wagonów na tarnowskim dworcu. Artysta pokazał kontury osób z bagażem, w tym dzieci i kobiety. – Ten obraz fałszował historię, ponieważ w pierwszym tarnowskim transporcie skierowanym do obozu zagłady nie było kobiet i dzieci – mówi Ryszard Lis, prezes Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem w Tarnowie. Dlatego usunięto wykonane z płaskowników sylwetki. Z kolei kilka lat wcześniej nazwę mówiącą o obozie w Oświęcimiu zmieniono na niemiecką – KL Auschwitz.
13 czerwca, w samo południe, odbędą się przy pomniku uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. Będzie można także obejrzeć projekt przewidujący uzupełnienie tego miejsca o symboliczną księgę, na której stronach pojawi się 728 nazwisk więźniów z pierwszego transportu.

REKLAMA

 

W rocznicę
pierwszego transportuDokładnie 14 czerwca 1940 roku z Tarnowa wyruszył pierwszy transport więźniów do KL Auschwitz, w sumie trafiło tam ponad 700 osób. Przeprowadzono je wcześniej z placu Pod Dębem ulicą Wałową, Krakowską na rampę kolejową i wtłoczono do wagonów. Dziś plac przed łaźnią w Tarnowie nosi nazwę Więźniów KL Auschwitz; w 1975 roku stanął tu pomnik projektu Otto Schiera. Towarzystwo Opieki nad Oświęcimiem w Tarnowie oraz władze Tarnowa zapraszają na uroczystość patriotyczną dla upamiętnienia 73. rocznicy tamtego tragicznego wydarzenia, która odbędzie się w czwartek 13 czerwca o godz. 12 przed pomnikiem na pl. Więźniów KL Auschwitz.

REKLAMA

Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments