REKLAMA

Przetargi na realizację miejskich inwestycji coraz częściej rozstrzygane są w drugim lub trzecim podejściu. Rozmijają się oczekiwania zgłaszających się wykonawców i finansowe możliwości miasta. To stawia pod znakiem zapytania np. przebudowę przedszkola w Krzyżu. Wyczekiwana inwestycja będzie mogła rozpocząć się, jeśli tarnowscy radni wyrażą zgodę na zmiany w wieloletniej prognozie finansowej i dołożenie do zaplanowanych już pieniędzy co najmniej 1 mln złotych. Taki wniosek trafi na najbliższą sesję, 28 maja.

REKLAMA

Ogłoszenie przetargu, oczekiwanie na zgłoszenia, długa lista firm zainteresowanych realizacją inwestycji, w końcu informacja o unieważnieniu przetargu z powodów finansowych – ceny w złożonych ofertach przekraczają możliwości finansowe zamawiającego. Ogłoszenie powtórnego przetargu, znów spore zainteresowanie ze strony wykonawców, i ponownie konieczność unieważnienia z tych samych powodów. Ogłoszenie trzeciego postępowania przetargowego… Przetargi na realizację miejskich inwestycji coraz częściej rozstrzygane są w drugim lub trzecim podejściu. Znacząco rozmijają się oczekiwania zgłaszających się wykonawców i finansowe możliwości miasta. Jednocześnie każde kolejne postępowanie przetargowe to trochę taka próba sił. Czy firmy obniżą cenę? Czy miasto jako inwestor zwiększy kwotę na sfinansowanie zamówienia?

Miejskie piwnice w prywatnej kamienicy
Spora część tarnowskiego Rynku została już udostępniona mieszkańcom i restauratorom. Nową nawierzchnię ma część północna Rynku, zmodernizowano również znaczny jego fragment po stronie wschodniej i zachodniej. Prace prowadzone są jeszcze wzdłuż południowej pierzei. Na ich tempo mają wpływ inne roboty w tym rejonie – chodzi o wykonanie izolacji fundamentów i piwnic kilku kamienic. Wszystko przeciąga się w czasie, bo miasto miało problem z rozstrzygnięciem przetargu na wykonanie izolacji przeciwwodnej ścian i stropu komory piwnicznej kamienicy przy Rynku 12 w Tarnowie. To pierwszy etap prac związanych z izolacją przeciwwilgociową podpiwniczenia tego budynku.
Miasto planowało na to zadanie 195 tys. zł. Oferta złożona w pierwszym przetargu na kwotę 477 tys. zł była zdecydowanie za droga. Składający propozycje w drugim przetargu oczekiwali za realizację zadania od 345 tys. zł do 390 tys. zł. Trochę niższe oferty, bo w przedziale 306‒338 tys. zł, wpłynęły na trzeci przetarg, ale i ten został unieważniony. Wykonawcę wyłoniono dopiero za czwartym podejściem.
– Kamienica przy Rynku 12 nie jest własnością miasta, ale do miasta należą piwnice znajdujące się pod chodnikiem od strony płyty Rynku. W etapie pierwszym wykonane zostaną prace najpilniejsze i możliwe do zrobienia właśnie teraz, by w późniejszym czasie nie trzeba było demontować płyty Rynku. Jeśli piwnice te byłyby w jakimś momencie przeznaczone do wykorzystania, to wtedy realizowane będą kolejne etapy ich zabezpieczania. Zadanie wykona firma „WOL-GAZ” z Woli Rzędzińskiej za kwotę 263 tys. zł. Przed czwartym przetargiem złożyliśmy wniosek o zwiększenie z budżetu kwoty na to zadanie i tak się stało, mieliśmy do dyspozycji 290 tys. zł, wybrana oferta była najtańszą spośród trzech złożonych. Prace powinny potrwać nie dłużej niż dwa miesiące, by nie przedłużać już zakończenia remontu Rynku – wyjaśnia Rafał Nakielny, dyrektor Wydziału Infrastruktury Miejskiej UMT.

Osiedlowy dom kultury za dwa lata
Na os. Westerplatte, w miejsce niszczejącego parterowego budynku, w którym jeszcze niedawno działał osiedlowy dom kultury, stanie nowoczesny obiekt użyteczności publicznej. Budynek, który ma powstać, będzie obiektem parterowym o kubaturze 2021 m sześc. i powierzchni zabudowy 607 m kw., w tym ponad 500 m kw. powierzchni użytkowej. Według planów znajdzie się w nim sala kinowo-widowiskowo-konferencyjna dla 120 osób, biblioteka, kawiarnia, klub fitness, zaplecze administracyjne i socjalne dla pracowników. Obiekt ma być dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Zainteresowanie pierwszym przetargiem było ogromne. Wpłynęło aż 14 ofert. Niestety, ceny były wyższe niż kwota zabezpieczona przez miasto na tę inwestycję. Firmy proponowały od 3,4‒3,6 mln zł do 5,1 mln zł. Do ponownego przetargu przystąpiło pięć firm, a żadna z ofert nie przekraczała 4 mln zł. Miasto ma na to zadanie 3 mln 378 tys. zł, z tym że jest to zadanie wieloletnie i w tegorocznym budżecie zapisano na ten cel tylko 100 tys. zł, pozostała kwota wpisana została w wieloletnią prognozę finansową. Wybrano ofertę firmy „EKO-REM-BUD” z Łabowej, która za wykonanie zadania otrzyma 3 mln 190 tys. 800 zł. Umowa jest gotowa do podpisania. Miejska biblioteka, która w budynku planowanym do wyburzenia ma swoją filię, rozpoczęła już przenoszenie zbiorów. Nowy obiekt ma być gotowy wiosną 2022 roku. W dodatkowych przetargach zamawiane będzie wyposażenie, m.in. meble i regały jezdne.

Przebudowa przedszkola konieczna i kosztowna
Przedszkole Publiczne nr 15 w Tarnowie, przy ul. Krzyskiej 108, zajmuje dwukondygnacyjny budynek z poddaszem, wybudowany jeszcze w latach 40. ubiegłego wieku. Budynek był początkowo prywatnym domem mieszkalnym, potem mieściła się w nim poczta, a obecnie przedszkole. O generalny remont i przebudowę przedszkolnego obiektu zabiegają od lat miejscy radni.

– Z zewnątrz budynek wygląda na zadbany, kilka lat temu wykonano tu termomodernizację. Trzeba wejść do środka, by zobaczyć w jak trudnych warunkach funkcjonuje przedszkole, mające pod opieką ok. 120 dzieci. Wąska klatka schodowa, sale dla dzieci na dwóch poziomach, w niskim parterze kuchnia ze starym wyposażeniem, administracja na poddaszu – wszystko wymaga poprawy i dostosowania do obowiązujących norm. Ci, którzy przenosili tu dziecko z innego miejskiego przedszkola, łapali się za głowę, widząc te warunki. Podobnie miejscy radni, którym to przedszkole pokazywano, byli zaskoczeni, mówili, że w takich warunkach nie może ono dalej działać, że gruntowna przebudowa wraz z rozbudową jest konieczna. Tym bardziej, że osiedle się rozwija, przybywa rodzin z małymi dziećmi, i dla nich potrzebne są miejsca w przedszkolu spełniającym wszystkie standardy – mówi Grażyna Barwacz, tarnowska radna reprezentująca m.in. osiedle Krzyż, która od sześciu lat walczy o lepsze warunki w przedszkolu nr 15.

Najważniejszy powód, by prac w przedszkolu nie odwlekać, to stanowisko straży pożarnej, która warunkowo dopuszcza budynek przy ul. Krzyskiej do użytkowania i zezwala na prowadzenie w nim przedszkola, mimo niespełnionych wymagań przeciwpożarowych. Jest to możliwe tylko dlatego, że miasto ma gotowy projekt i planuje remont obiektu. Inwestycja polegać będzie na rozbudowie istniejącego obiektu o nowy budynek połączony z dotychczas istniejącym przewiązką. Stary budynek zostanie gruntownie przebudowany i zmodernizowany. W nowym, na parterze oraz na pierwszym piętrze, zlokalizowane będą wszystkie pomieszczenia przeznaczone na pobyt dzieci (sale zajęciowe, sala gimnastyczna, sanitariaty, szatnia itp.). Cztery sale zajęciowe oraz sala gimnastyczna usytuowane będą na parterze nowego budynku, z bezpośrednim wyjściem na taras i ogród. Dwie sale zajęciowe zlokalizowane będą na piętrze i również będą miały bezpośrednie wyjście na taras. Poddasze pełnić będzie funkcję kondygnacji technicznej – wentylatorowni. W planowanym do przebudowy, istniejącym już budynku przedszkola, na poziomie parteru znajdzie się kuchnia z zapleczem, a na pierwszym piętrze część administracyjno-socjalna.
Nikt raczej nie myśli o odsuwaniu inwestycji w czasie, tym bardziej, że mogłoby to oznaczać zamknięcie placówki. Problemem są jednak pieniądze. Miasto chce na przebudowę i rozbudowę przedszkola przeznaczyć 3 mln 490 tys. zł. Do pierwszego przetargu zgłosiło się siedem firm, proponując ceny w przedziale od 5,7 mln do 6,6, mln zł. Do drugiego przetargu przystąpiły cztery firmy, ceny były na podobnym poziomie. Ogłoszono więc trzeci przetarg. Wpłynęły cztery oferty – firmy chcą za realizację inwestycji od 5,350 mln zł do 6 mln zł.

– Wykonawca nie został jeszcze wybrany. Składamy na najbliższą sesję rady miejskiej wniosek o zwiększenie puli na tę inwestycję o ok. 1 milion złotych. Mam nadzieję, że radni zgodzą się na zmiany w wieloletniej prognozie finansowej, tym bardziej, że to zwiększenie wydatków nie obciąży tegorocznego budżetu, ale ten na rok 2022. To inwestycja rozciągnięta w czasie, zakończenie prac planowane jest na lipiec 2022 roku. W tegorocznym budżecie zapisano na ten cel 100 tys. zł. Podczas realizacji inwestycji przedszkole będzie czynne – najpierw powstanie nowy budynek, dzieci zostaną do niego przeniesione, a później rozpocznie się modernizacja starego obiektu – mówi Rafał Nakielny.
Najbliższa sesja Rady Miejskiej w Tarnowie odbędzie się 28 maja. Radni zapoznają się m.in. z informacją o stanie realizacji miejskich inwestycji, zaplanowanych na ten rok oraz wpisanych w wieloletnią prognozę finansową, w tym tych, za które odpowiada Zarząd Dróg i Komunikacji w Tarnowie.
Niewykluczone, że przy okazji tej sesji, prezydent Tarnowa przedstawi radnym plan zmian w wydatkach miasta, zmierzający do oszczędności koniecznych w czasie kryzysu spowodowanego koronawirusem, a także plan reorganizacji funkcjonowania urzędu i miejskich instytucji.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o