Krócej na czerwonym świetle?

0
163
ITS
REKLAMA

Jego częścią jest między innymi Tarnowski Rower Miejski, z którego już korzystają mieszkańcy miasta.
Inteligentny System Transportowy wprowadzi pierwszeństwo przejazdu na skrzyżowaniach dla pojazdów transportu publicznego i skróci się czas postoju na czerwonym świetle dla autobusów komunikacji miejskiej. Po uruchomieniu systemu sterowania ruchem na 32 skrzyżowaniach także pozostali kierowcy odczują korzystną zmianę za sprawą czterech ciągów skoordynowanych, czyli tzw. zielonych fali. Prawidłowe funkcjonowanie ITS będą nadzorowali operatorzy centrum sterowania ruchem, ulokowanego w siedzibie Straży Miejskiej przy ul. Nadbrzeżnej Dolnej. Pełny podgląd zapewnią kamery monitoringu zainstalowane na skrzyżowaniach.
– System ITS działa w czasie rzeczywistym, w sposób automatyczny, dlatego operatorzy centrum sterowania będą mieli możliwość na bieżąco dokonywać zmian ustawień, aby zmniejszać natężenie ruchu w danych obszarach miasta, a także planować zmiany organizacji ruchu – mówi o jego zaletach Waldemar Matukiewicz, wiceprezes spółki Sprint.
Dodatkowym udogodnieniem dla kierujących pojazdami będzie system informacji parkingowej. Dziesięć tablic informacyjnych oraz aplikacja na telefon mają naprowadzać kierowców na jedno z sześciuset miejsc parkingowych. Z myślą o kierowcach, zainstalowane zostaną też (na trzech wlotach do Tarnowa) tablice zmiennej treści VMS, informujące o optymalnych trasach dojazdu do wybranych miejsc oraz ostrzegające o zmianach organizacji ruchu czy groźnych wypadkach. Tarnowianie skorzystają również z trzech stacji pogodowych, wykonujących m.in. pomiary warunków drogowych, jakości powietrza i poziomu hałasu. Już za rok ITS powinien służyć mieszkańcom i gościom miasta.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o