Książka… na telefon

0
107
Usługę dostarczania książek do czytelników, którym zdrowie lub niepełnosprawność nie pozwalają odwiedzić biblioteki, realizuje obecnie kilka usytuowanych w różnych punktach Tarnowa filii

Nie możesz przyjść do biblioteki? Biblioteka przyjdzie do ciebie – tak w skrócie można opisać akcję, którą kilka lat temu rozpoczęła Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnowie. To akcja skierowana do osób starszych, chorych, niepełnosprawnych ruchowo, do osób z różnych powodów bardzo rzadko opuszczających swoje mieszkania czy też od lat przebywających tylko i wyłącznie w przestrzeni domowej. Osoby te na co dzień nie mają możliwości korzystania z bibliotek publicznych właśnie ze względu na zły stan zdrowia i trudności w samodzielnym przemieszczaniu się. Mają jednak czas i chęć, by czytać, a biblioteka chce im to ułatwić. Oczywiście, warunkiem koniecznym jest posiadanie karty czytelnika tarnowskiej biblioteki.
Jak tłumaczy Ewa Stańczyk, dyrektorka tarnowskiej książnicy, usługę dostarczania książek do wybranych czytelników realizuje obecnie kilka filii miejskiej biblioteki. Zaczęło się od filii nr 14, a gdy akcja zyskała bardzo pozytywne komentarze, dołączyły filie nr 1 i 8 oraz wypożyczalnia dla dorosłych.
– Na przestrzeni lat wymienione filie zmieniały i dostosowywały zasady tej akcji do bieżącego zapotrzebowania ze strony czytelników. Filie te ulokowane w różnych częściach Tarnowa obejmują w praktyce tą akcją całe miasto. Książki dostarczane są również do jednego z domów pomocy społecznej – dodaje Ewa Stańczyk.
Jak akcja „Książka przyjdzie do Ciebie” wygląda w praktyce i czy dużo osób jest nią objętych? Zapytaliśmy o to bibliotekarzy. Pracownicy wypożyczalni dla dorosłych mogą dostarczać książki raz w miesiącu w obrębie dwóch osiedli – Starówki i Strusiny. Obecnie akcją zainteresowana jest jedna starsza osoba, choć w poprzednich latach bywało ich więcej. Zdarza się też i tak, że po książki, które trafiają do starszych i niepełnosprawnych czytelników, zgłaszają się ich opiekunowie i sąsiedzi. Bibliotekarze z filii nr 1 na osiedlu Gumniska, odwiedzają starszych czytelników po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu terminu, korzysta z tego udogodnienia kilka osób, chwaląc takie rozwiązanie.
Filia nr 14 mieszcząca się na os. XXV‑lecia PRL, była pierwszą, która wprowadziła dostarczanie książek do domów czytelników. Po jakimś czasie akcję zawieszono, by znów do niej powrócić, modyfikując zasady.
– Zrezygnowaliśmy z dostarczania książek tylko raz w miesiącu i teraz realizujemy czytelnicze zamówienia na bieżąco po telefonicznym zgłoszeniu i umówieniu się. Obecnie z tej usługi korzystają cztery osoby, ale czasami mamy zgłoszenia z sąsiedniego osiedla Zielonego i również tam z książkami docieramy. Chętnych bywało więcej, ale ze smutkiem przyjmujemy informacje o odchodzeniu kolejnych czytelników – mówi Bożena Okarma, kierująca filią nr 14.
Filia nr 8 w Mościcach dostarcza książki także pensjonariuszom Domu Pomocy Społecznej przy ul. Czarna Droga. Jak mówi kierująca filią Katarzyna Majewska, z propozycji tej korzysta obecnie 10 osób.
– Nie mamy jednak zgłoszeń od osób indywidualnych z terenu Mościc. Wyręczają je życzliwi sąsiedzi, opiekunowie. Informacja o akcji zamieszczona została na stronie internetowej biblioteki, choć dociera zapewne tylko do tych osób, które korzystają z komputerów. Chcemy zaapelować do rodzin i sąsiadów osób starszych, niepełnosprawnych, by przekazały im informację o akcji, zachęciły do telefonicznego zgłoszenia chęci wypożyczenia konkretnych tytułów – dodaje Katarzyna Majewska.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o