Lekarze zaparkują za darmo?

0
107
fot. Paweł Topolski
REKLAMA

Przychodnie, które mają podpisane kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia, wyposażone zostaną w identyfikatory uprawniające swoich pracowników do bezpłatnego parkowania w Tarnowie. Z identyfikatorów będą mogli korzystać nie tylko lekarze i pielęgniarki, ale także analitycy, rehabilitanci i położne. Teoretycznie identyfikatory będą ważne tylko wtedy, gdy wspomniani będą z wizytą domową u pacjenta, problem jednak w tym, że praktycznie niemożliwe będzie sprawdzenie, czy identyfikator wykorzystywany jest zgodnie z tą zasadą.
Tarnowski Zarząd Dróg Miejskich ma wydać około 50 identyfikatorów ze znaczkiem „L”. Wstępnie obliczono, iż przez to wpływy do kasy miasta z zakupu kart parkingowych zmaleją o blisko 100 tys. zł rocznie, a medycy będą obecnie jedyną grupą zawodową w mieście mającą takie przywileje. Zdaniem przewodniczącej Komisji Zdrowia w Radzie Miejskiej Tarnowa, Marii Borys-Latały, zwolnienie medyków z obowiązku kupowania do prywatnych samochodów kart parkingowych na czas wizyt domowych było konieczne, bo przychodnie nie dysponują już ambulansami. – W ten sposób ułatwi się im szybkie docieranie do pacjentów – przekonuje.
Czy jednak ta uchwała nie spowoduje, że inne grupy zawodowe w mieście również domagać się będą podobnych przywilejów? Już słychać np. głosy niektórych radnych, że oni załatwiają wiele spraw w miejskich instytucjach, które zlokalizowane są przeważnie w objętym strefą płatnego parkowania centrum Tarnowa, i też powinni mieć możliwość swobodnego zostawiania samochodu.
Przewodniczący rady Grzegorz Światłowski ma nadzieję, że zachowany będzie rozsądek i nie będą się mnożyć roszczenia innych grup zawodowych. – W przypadku medyków sytuacja jest wyjątkowa, bo związana ze zdrowiem, a nieraz nawet życiem ludzi – mówi. – Jasno określone zostały zasady, kiedy z bezpłatnych identyfikatorów mogą korzystać, choć zdaję sobie sprawę, że będzie to trudno zweryfikować i może dochodzić do nadużyć. Pozostaje nam liczyć na ich uczciwość…

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o