Ludzkie szkielety w centrum Tarnowa

1
6508
kilkadziesiąt ludzkich szkieletów w centrum Tarnowa
Na kilkadziesiąt ludzkich szkieletów zachowanych w całości lub w większych fragmentach, natrafiono w centrum Tarnowa, na działce przy dawnym klasztorze bernardynów | Fot. Paweł Topolski

Na kilkadziesiąt ludzkich szkieletów zachowanych w całości lub w większych fragmentach, natrafiono w centrum Tarnowa, na działce przy dawnym klasztorze bernardynów. O istniejącym w tym miejscu cmentarzu wiedziano od dawna. Archeolodzy zaskoczeni są dobrze zachowanymi szkieletami i zaintrygowani elementami dodatkowymi, na jakie natknęli się porządkując znalezisko. Odkopane kości i szkielety zostaną poddane badaniom antropologicznym, a później pochowane na tarnowskim cmentarzu w Krzyżu.

Centrum Tarnowa, jak wielu innych miast z bogatą i długą historią, skrywa pod ziemią różne tajemnice. To między innymi dawne cmentarzyska, na których grzebano mieszkańców miasta. Przez stulecia rolę cmentarzy w mieście pełniły specjalnie wytyczane pasy ziemi wokół kościołów. W 1784 roku wszedł w życie wydany przez austriackiego cesarza Józefa II dekret zakazujący pochówków przy kościołach, wkrótce zaczęły powstawać cmentarze poza miastem, w tym tarnowski cmentarz na Zabłociu, czyli obecny Stary Cmentarz.

Nie chodzi o sensację
Na ludzkie szczątki i kości natrafiają najczęściej prowadzący prace związane z przebudową dróg czy gruntownym remontem starych kamienic. Tak było m.in. podczas przebudowy placu targowego na Burku, gdzie kilka lat temu natrafiono na ludzkie szczątki i kości, bo w miejscu obecnego targowiska był cmentarz i kościółek św. Ducha, a także podczas remontu ulicy Katedralnej.

To tylko część tekstu. Cały artykuł przeczytasz w wydaniu papierowym TEMI
lub w e-wydaniu, które możesz kupić bezpośrednio pod tym artykułem.

3,50 PLN – Kup Teraz Podana cena jest ceną brutto i zawiera podatek VAT 8%.

1
Dodaj komentarz

1 Liczba komentarzy
0 Odpowiedzi
0 Obserwują
 
Komentarze z największą ilością reakcji
Najbardziej negatywny komentarz
1 Autorzy komentarzy
  Ustaw powiadomienia  
NAJNOWSZE NAJSTARSZE NAJWYŻEJ OCENIANE
Powiadom o
Jerrry

Proszę sprawdzić piwnice dawnego klasztoru, gdzie obecnie urzęduje ZDIK