Mandaty za lanie wody

0
267
Smigus dyngus
REKLAMA

– Pamiętam, że w lany poniedziałek byłem oblewany wodą już na dzień dobry, mama wchodziła do pokoju, gdy jeszcze spałem i budziła mnie trzymając w ręce małą buteleczkę lub plastikową sikawkę w kształci pisanki – wspomina Marek Futera ze Straży Miejskiej w Tarnowie, kierujący Referatem Wykroczeń i Profilaktyki. – Zrywałem się wtedy na równe nogi. Mieszkałem przy ulicy Gumniskiej, w kamienicy której już nie ma. Wychodząc na podwórko wiedziałem, że suchy do domu nie wrócę. Dobrze się lało z butelek po szamponie, po obcięciu końcówek. Używaliśmy też pistoletów na wodę i dużych plastikowych jajek-sikawek. Wiele sytuacji prowokowały same dziewczyny, ukrywające się za firankami, gdy kogoś sobie upatrzyły, wychylały się przez okno dzierżąc jakiś tam garnuszek lub butelkę. Zawsze była przy tym kupa śmiechu, bo wtedy nikt nikomu za złe takich rzeczy nie miał. Ale też nigdy nie czailiśmy się za rogiem i nie czekaliśmy aż ludzie wyjdą z autobusu czy kościoła. Wojny toczyliśmy między sobą do momentu, aż byliśmy już całkowicie zmoczeni, za co niektórzy dostawali od rodziców w skórę.
Tarnowscy strażnicy i policjanci zgodnie przyznają, że to, co dawniej było zabawą z czasem zaczęło coraz bardziej przypominać chuligańskie wybryki, a tradycja poszła w zapomnienie. Mało, kto pamięta, że używana dziś nazwa śmigus-dyngus oznaczała kiedyś dwa zupełnie różne obrzędy. Istotą śmigusa było smaganie witkami wierzbowymi po nogach, co wiązało się z jednej strony z odstraszaniem złych mocy, z drugiej zaś niosło potężną symbolikę płodności. Natomiast dyngus (od niemieckiego „wykup”, „okup”) łączył się z czynnością „wykupowania się” i polegał na dawaniu datków, zwykle pisanek, chłopcom odwiedzającym domy z życzeniami. Dzięki podarunkowi można się było wykupić od psikusa, czyli oblania wodą.
– Świat się zmienił i tradycja zamiera – mówi Janusz Wdowiak, naczelnik Oddziału Patrolowo-Interwencyjnego Straży Miejskiej w Tarnowie. – Za moich czasów wyglądało to zupełnie inaczej. Najpierw się szło pograć w piłkę, a potem przy ładnej pogodzie całe towarzystwo się zbierało, napełniało się wiadra i laliśmy się między sobą tak, że byliśmy przemoczeni do suchej nitki. Teraz wielu młodych ludzi woli ten czas spędzić w sposób zupełnie inny, czyli przed komputerem, laptopem czy telewizorem. Nie ma już takiego zrywu, żeby wyjść, wybiegać się, a przy okazji polać wodą. Ciężko jest w mieście spotkać kogoś, kto będzie biegał z wiadrem po osiedlu. Z drugiej jednak strony zdarzają się sytuacje bardzo niebezpieczne, jak wlewanie przez otwarte okna wody do samochodów stojących na światłach czy zrzucanie wody w workach foliowych z okien wieżowców, dlatego w lany poniedziałek mobilizujemy siły, bo trudno przewidzieć, co się tym razem wydarzy.
Również policjanci każdego roku przypominają, że polewanie wodą przechodniów i rowerzystów, wlewanie wody do mieszkań, klatek schodowych, samochodów i autobusów może być traktowane jako wykroczenie. Nie wspominając o zalaniu wodą telefonów komórkowych, które każdy nosi przy sobie. – Na pewno będziemy reagować na sytuacje, wykraczające poza kultywowanie tradycji i mające charakter chuligańskich wybryków – podkreśla Olga Lesińska-Żabińska z Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie. – W ubiegłym roku mieliśmy przypadek, gdy woda wylana na samochód uszkodziła maskę, bo okazało się, że znajdują się w niej drobne kamyczki. Oczywiście, jeśli młodzi ludzie będą oblewać się we własnym gronie, to nie ma podstaw do interwencji.
Marek Futera przypomina, że pomocą służą przepisy dotyczące między innymi wybryków chuligańskich, a także artykuł 75 Kodeksu Wykroczeń. Kto bez zachowania należytej ostrożności wystawia lub wywiesza ciężkie przedmioty albo nimi rzuca, wylewa płyny, wyrzuca nieczystości albo doprowadza do wypadania takich przedmiotów lub wylewania się płynów, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany. To jednak nie wszystko, jeżeli sprawca dopuszcza się wyżej wymienionych czynów „ze złośliwości lub swawoli” podlega karze ograniczenia wolności lub grzywny.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o