Marszałek w 101. rocznicę…

0
161
Zwycięski projekt pomnika marszałka Piłsudskiego, który stanie w Tarnowie
REKLAMA

W październiku ubiegłego roku – w którym przypadało 150‑lecie urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego – radni Tarnowa podjęli decyzję o budowie pomnika współtwórcy niepodległej II Rzeczypospolitej. Odsłonięty miał zostać przy al. Solidarności w listopadzie obecnego roku, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tak się jednak nie stało, monument pojawi się dopiero w 2019 i ma być także wyrazem wdzięczności wszystkim walczącym o niepodległość tarnowianom.
Pierwotnie zakładano, że (z pominięciem konkursu) projekt do realizacji wybierze miejska komisja przy akceptacji władz wojewódzkich jako właściciela terenu, na którym stanie pomnikowy obiekt. Do magistratu wpłynęło sześć projektów pomnika marszałka na cokole, ale trudno było o jednoznaczny werdykt i prezydent Tarnowa zdecydował o ogłoszeniu konkursu na zwykłych zasadach. Tuż przed Świętem Niepodległości ogłoszono jego wyniki. Wśród ośmiu zgłoszonych prac zwyciężył projekt autorstwa Stanisława Szwechowicza z Gdańska i tarnowskiego architekta Artura Grodzińskiego, którym przyznano za pierwsze miejsce 15 tysięcy złotych nagrody. W dalszej kolejności nagrodzono projekty: Marcina Smosny (10 tys. zł) i Mirosława Gołofita – 8 tys. zł.
– Komisja konkursowa była zasadniczo zgodna co do ostatecznego werdyktu; zwycięska praca okazała się najbardziej kompletna i przekonująca. Nie tylko moim zdaniem, stojąca postać naczelnika z ręką na szabli ma bardziej ludzki niż posągowy wymiar i będzie przez widzów dobrze odbierana… – mówi Marcin Sobczyk, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Tarnowa. – Uznanie zyskał też pomysł zagospodarowania terenu wokół pomnika, gdzie zaplanowano edukacyjną ścieżkę z zaznaczeniem najważniejszych dat z życia Piłsudskiego i wskazano miejsce na ławki z systemem audio do odsłuchiwania historycznych tekstów.
W przestrzeni wokół pomnika przewidziano ponadto plac dla kompanii honorowej towarzyszącej państwowym świętom i dla masztu flagowego. Postać z brązu na granitowym cokole powinna być dobrze widoczna także wieczorem i dlatego pomyślano o jej iluminacji. Jaki będzie końcowy efekt, przekonamy się w przyszłym roku, kiedy pomnik autorstwa Szwechowicza i Grodzińskiego stanie przed budynkiem tarnowskiej delegatury Urzędu Wojewódzkiego przy al. Solidarności. Na jego budowę zabezpieczono w miejskiej kasie 350 tysięcy złotych, co powinno wystarczyć na postawienie kilkumetrowego monumentu na cokole i urządzenie otoczenia.
Jest projekt, są pieniądze i czasu też jest wiele – odsłonięcie pomnika marszałka zaplanowano w listopadzie 2019, w 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

REKLAMA

REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments