Mechaniczne pożyczą kolejne miliony

0
46
– Odkąd jestem prezesem każde pieniądze traktuję jako inwestycję – powiedział prezes Zakładów Mechanicznych Tarnów S.A. Henryk Łabędź, na zdjęciu wraz z prezesem ARP Marcinem Chludzińskim | Fot. ARP

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o wątpliwościach związanych z sytuacją ekonomiczną Zakładów Mechanicznych Tarnów S.A. W tym samym czasie ukazała się informacja, iż Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. udzieliła ZMT S.A. 20 mln zł pożyczki – pieniądze zostaną przeznaczone na zakup maszyn i urządzeń oraz modernizację budynków, ma to przyczynić się do zwiększenia potencjału produkcyjnego przedsiębiorstwa.

Kwota kredytu to 77% całej planowanej inwestycji i bliska jest wartości zawartego ostatnio kontraktu.
ARP S.A. udzieli ZMT pożyczki w kwocie 20 mln złotych, które sfinansują w 77% inwestycję w rozwój firmy o wartości 25,9 mln zł. Oznacza to, iż spółka nie posiada własnych środków na rozwój i posiłkuje się kredytem. Pożyczka pozwoli, jak czytamy w informacji ARP S.A., na zwiększenie mocy produkcyjnych i poprawę efektywność firmy, zaś inwestycja w maszyny i urządzenia oraz przystosowanie budynków do potrzeb produkcyjnych ma przyczynić się do wzrostu wydajności przedsiębiorstwa i umożliwić realizację już zawartych, jak również planowanych kontraktów wojskowych.
– Odkąd jestem prezesem każde pieniądze traktuję jako inwestycję. […] Każdą złotówkę Zakłady Mechaniczne Tarnów zainwestują w rozwój parku maszyn, co będzie miało wpływ na rozwój całej Polskiej Grupy Zbrojeniowej – powiedział prezes Henryk Łabędź.
Kwota pożyczki jest bliska wartości trzyletniego kontraktu zawartego w ubiegłym tygodniu podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach –dotyczy on dostarczenia wojsku karabinu wyborowego „BOR”. Za dostawę karabinów do 2019 roku firma otrzyma blisko 24 mln. MON zamówił ich 604 – jak podają na swej stronie „Mechaniczne” – lub 657 sztuk – jak ja podaje MON. W tym roku „Mechaniczne” w ramach kontraktu dostarczą tylko 60 sztuk karabinów, w przyszłym 250 zaś w 2019 ostatnią partię 347 sztuk (według informacji na stronie mon.gov.pl). Karabin „BOR” skonstruowano w latach 2005‒2008 w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Sprzętu Mechanicznego w Tarnowie, będącego obecnie częścią ZMT S.A.
ZMT S.A. podczas targów otrzymały także Wyróżnienie Ministra Obrony Narodowej za 12,7 mm wielolufowy karabin maszynowy WLKM, opracowany za kadencji poprzedniego zarządu, który wcześnie otrzymał także nagrodę Air Fair 2014 podczas VIII Międzynarodowej Wystawy w Bydgoszczy w 2014 roku.
Do dnia zamknięcia numeru w dalszym ciągu nie otrzymaliśmy od prezesa Henryka Łabędzia odpowiedzi na przesłane na jego ręce pytania, związane z naszym tekstem sprzed tygodnia, dotyczącym różnego rodzaju kłopotów, które obecnie ma firma. Do tematu będziemy wracać.

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o