Miasto podświetlane nocą

0
135
iluminacje1
REKLAMA

Pierwsze iluminacje świetlne zaczęły pojawiać się na tarnowskich budynkach już 12 lat temu, kiedy piękno fasad bazyliki katedralnej i miejskiego Ratusza podkreśliły lampy halogenowe. Później stosowano już światła ledowe. Pierwsze tego typu iluminacje zyskał zegar słoneczny przy Bramie Pilzneńskiej oraz kapliczki św. Nepomucena i św. Walentego. Dziś nie sposób wyliczyć, ile placów i budynków publicznych w Tarnowie posiada podświetlenie. Najwięcej iluminowanych obiektów znajduje się na Rynku i w jego najbliższej okolicy. Najładniej wygląda m.in. aranżacja świetlna budynku I LO, odnowionej kamienicy przy ul. Wałowej 10, siedziby Sądu Okręgowego, teatru i Tarnowskich Wodociągów. Ciekawą iluminację ma Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Szczepanika oraz znajdujący się w pobliżu plac Sienkiewicza z fontanną.
Jednak zdaniem plastyka miejskiego, Jacka Adamczyka, największe wrażenie robi iluminacja tarnowskiego dworca kolejowego, która doczekała się nawet umieszczenia w kalendarzu europejskim, wydanym przez jedną ze znanych międzynarodowych firm.
Aranżacje świetlne mają nie tylko zabytki i siedziby ważniejszych instytucji w mieście, na zakładanie efektownego oświetlenia decyduje się coraz więcej właścicieli prywatnych kamienic i domów usytuowanych nawet z dala od centrum Tarnowa.
– Od pewnego czasu można mówić o modzie na iluminację budynków prywatnych firm, kamienic, domów czy nawet ogrodów. Zachęcamy do tego, bo atrakcyjne oświetlenie nie tylko poprawia estetykę miasta, ale wpływa też na bezpieczeństwo mieszkańców – zauważa Adamczyk. Najciekawsze aranżacje świetlne mają prywatne kamienice znajdujące się przy ul. Krakowskiej, Lwowskiej, św. Anny i św. Ducha, Targowej i Narutowicza.
Ile kosztuje świetlna oprawa budynku? Iluminacja w wersji podstawowej to wydatek kilku tysięcy złotych, ale za bardziej efektowną trzeba zapłacić 20‑30 tys. zł, natomiast w przypadku dużych obiektów jest to koszt nawet kilkuset tysięcy złotych. Magistrat już od dawna zachęca właścicieli nieruchomości do remontów i oświetlania kamienic. Przyjęta w czerwcu tego roku nowa uchwała Rady Miejskiej w Tarnowie przewiduje zwolnienie z podatku od nieruchomości w przypadku budynku, w którym wykonano remont elewacji lub iluminację świetlną. Uchwała będzie obowiązywać do końca 2020 roku, ale jak na razie wniosków o przyznanie ulg jest niewiele.

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments