Miasto samo naprawia Krakowską

0
74
krakowska1347
REKLAMA

Remont i rewitalizację ulicy Krakowskiej, na odcinku od ul. Krasińskiego do ul. Targowej, zakończono po wielu problemach wiosną 2012 roku; Przedsiębiorstwo Budowlane MK BUD otrzymało za prace ponad 7 mln zł. Szybko okazało się, że firmę wzywać trzeba do usuwania kolejnych usterek, do napraw gwarancyjnych, remontów dopiero co wyremontowanego odcinka Krakowskiej.
Ostatni raz pracownicy Urzędu Miasta Tarnowa kontaktowali się z przedstawicielami MK BUD mniej więcej półtora miesiąca temu.
– Były dwa spotkania, spisano notatki służbowe. Wspólnie z przedstawicielami wykonawcy remontu ul. Krakowskiej odbyliśmy wizytę w terenie, sporządzono bardzo dokładną dokumentację wad nawierzchni, czyli podano lokalizację usterek i ich zakres, wykonano także zdjęcia. Wezwaliśmy firmę do usunięcia usterek, podając termin 15 listopada – mówi Krzysztof Madej, dyrektor Centrum Rozwoju Miasta w Urzędzie Miasta Tarnowa.
W połowie listopada okazało się, że firma MK BUD nie rozpoczęła jakichkolwiek prac i najwidoczniej w ogóle nie zamierza już niczego naprawiać. Brak reakcji ze strony tego przedsiębiorstwa wymusił podjęcie innych działań.
– Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych potwierdziło gotowość usunięcia usterek nawierzchni ulicy Krakowskiej i takie prace rozpoczęto w sobotę 16 listopada – nie możemy zostawić nawierzchni w takim stanie na zimę. Jeszcze przez kilka dni wystąpią na ul. Krakowskiej ograniczenia w ruchu drogowym. Ścisły nadzór nad pracami prowadzoną inżynierowie zatrudnieni w Centrum Usług Ogólnomiejskich – dodaje Krzysztof Madej.
Miasto na bieżąco kontroluje i sumuje wydatki ponoszone w związku z naprawą ul. Krakowskiej. To już m.in. 20 tys. zł, bo tyle kosztowała ekspertyza zlecona Politechnice Rzeszowskiej, mająca pokazać przyczyny wystąpienia licznych wad remontowanej ulicy, czy ok. 300 zł wydane na uprzątnięcie tych kostek, które nie trzymając się podłoża, zagrażały bezpieczeństwu korzystających z Krakowskiej.
– Wszystkie wydatki dopisane zostaną do kwoty, o której zwrot wystąpimy na drodze powództwa cywilnego przeciw firmie MK BUD. Powództwo jest cały czas przygotowywane, ale musimy poczekać na zakończenie wszystkich prac. Zdaniem prawników, prowadzone przez nas prace naprawcze nie unieważniają obowiązującej jeszcze gwarancji. Argumentem na naszą korzyść jest konieczność zapewnienia bezpieczeństwa pieszym i kierowcom. Niezależnie od już podjętych prac, prowadzone są rozmowy i negocjacje z jednym z instytutów naukowo‑badawczych zajmujących się transportem i drogownictwem, który mógłby przygotować program naprawczy dla ul. Krakowskiej. Oczywiście, program zostałby zrealizowany w okresie odpowiednim dla prac drogowych w 2014 roku. Jeszcze za wcześnie, by mówić, jak bardzo szeroki zakres prac może zostać wskazany w programie naprawczym – wyjaśnia dyrektor Madej.
Tymczasem trochę danych ze słynnej już utajnionej ekspertyzy dotyczącej ul. Krakowskiej i dalsze zamierzenia władz Tarnowa w tej sprawie poznać mają miejscy radni z komisji rozwoju. Spotkanie ma być zamknięte, czyli… tajne.
Wiceprezydent Henryk Słomka‑Narożański przyznał, że miasto nie ma pewności, że treść „tajnej” ekspertyzy zamówionej przez miasto nadal jest nieznana wykonawcy rewitalizacji ul. Krakowskiej.
– Sytuacje zdarzają się różne, dokumenty czasami wyciekają. Nie ujawniając i nie publikując tej dokumentacji, nie chcieliśmy dać wcześniej wykonawcy, który źle wykonał remont, argumentów do walki. Jeżeli dojdzie do rozprawy, sąd zapewne powoła swoich biegłych, zleci przygotowanie kolejnej ekspertyzy i nie wiem, czy będzie ona zbieżna z tą posiadaną przez nas, czy przez wykonawcę, który takową zlecił w Krakowie. Nie znamy jej treści. Była od nas taka propozycja jeszcze podczas negocjacji, by strony przedstawiły dokumenty. Wykonawca na to nie przystał, zatem my także nie ujawniamy naszej ekspertyzy.

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments