Minister „zgubił” fotoradary

0
79
fotoradar
REKLAMA

Problem w tym, że w tej dyskusji resort dziwnym trafem zapomniał (?) o wielu swoich urządzeniach, które na drogach czynne są od dawna.
Na internetowych stronach www.ocenprogrambrd.pl znajduje się mapa fotoradarów Polski. Można zabrać głos w sprawie każdego zaznaczonego urządzenia pod kątem spełnienia podstawowej funkcji: spowolnienia ruchu i zwiększenia bezpieczeństwa na drogach. Internauci, za zachętą ministerstwa, mogą ocenić między innymi lokalizację fotoradaru i prawidłowość limitu prędkości na obszarze, na którym został ustanowiony.
Zastanawiające jest to, że na mapie znajduje się tylko część polskich fotoradarów. W przypadku Tarnowa i regionu zaznaczono ledwie 5 tych urządzeń: w Ładnej, Pogórskiej Woli i dwa w Zgłobicach na krajowej „czwórce” oraz w Uszwi na drodze nr 75. Szkoda, bo dla przykładu interesujące mogłyby być opinie internautów na temat lokalizacji na ul. ks. Sitki w Tarnowie, gdzie z innych powodów ruch został już poważnie spowolniony. Na mapie nie ma trzech innych tarnowskich fotoradarów, brak wielu takich urządzeń z okolic Tarnowa. Tym sposobem społeczna ocena polityki „fotoradarowej” jest mocno ograniczona.
Wygląda na to, że mapa uwzględnia wyłącznie najnowsze urządzenia, które postawiono dodatkowo w ostatnim czasie. Ministerstwo transportu zamieszcza uwagę, że na mapie są tylko fotoradary należące do Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego. Lista jest jednak mocno okrojona. Czyżby ministerstwu nic nie było wiadomo o innych urządzeniach ustawionych na drogach, które przejęła GITD?
Kiedyś wszystkie stacjonarne fotoradary policji w Tarnowie i okolicy (z wyjątkiem Tarnowca, gdzie stoi fotoradar gminny), należały do policji, ale już nie należą. Policja maszty i znajdujące się w nich urządzenia przekazała dwa lata temu. Potwierdza to Jacek Mnich, naczelnik tarnowskiej „drogówki”:
– Obecnie znajdują się one w gestii Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego.
Sugerując się jednak informacjami zawartymi na mapie ministerstwa transportu, są to obecnie urządzenia bezpańskie. A może maszty stoją już tylko jako atrapy? Z tym, że w rozporządzeniu ministerstwa transportu znalazł się zapis, że maszty z pustymi skrzynkami mają zniknąć z dróg najpóźniej do końca 2012 roku…
W kraju trwa ożywiona dyskusja o fotoradarach, zwłaszcza że kierowcy nabierają przekonania, iż montaż kolejnych urządzeń wiąże się nie tylko z bezpieczeństwem na drogach, ale też z chęcią rządu łatania dziur w państwowym budżecie.
A co nasi Czytelnicy sądzą o fotoradarach w Tarnowie i regionie – czy właściwie spełniają swoją rolę? W których miejscach powinny pojawić się nowe? Prosimy o sygnały.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o