Mniej pieniędzy, mniej zajęć

0
299
Czy tarnowski Pałac Młodzieży czeka konieczność wprowadzenia oszczędności finansowych? | fot. Tadeusz Koniarz
REKLAMA

Sygnał brzmi niepokojąco. Dyrektor tarnowskiego Pałacu Młodzieży otrzymał dyspozycje dotyczące zachowania dyscypliny budżetowej w placówce. Oznacza to konieczność wprowadzenia oszczędności finansowych, co będzie skutkowało zmniejszeniem liczby zajęć. W siedzibie Pałacu miała się odbyć narada z udziałem członków Komisji Oświaty Rady Miejskiej Tarnowa. Narada się nie odbyła z powodu epidemii koronawirusa, ale problem pozostał.

REKLAMA

Pałac Młodzieży to jedna z najpopularniejszych i najbardziej znanych instytucji w mieście i regionie. Obecnie na zajęcia proponowane przez placówkę uczęszcza ponad trzy tysiące młodych tarnowian w 203 grupach: 53 w dziale artystycznym, 38 w dziale techniki, 57 w grupach sportowych oraz 55 w oświatowych. Zajęcia z dziećmi i młodzieżą prowadzi 72 nauczycieli. W sumie daje to 50 etatów, ponieważ większość z nich na co dzień jest zatrudniona w tarnowskich szkołach, natomiast w Pałacu pracuje na godziny. I to właśnie oni stanowią największy problem dla dyrekcji placówki, która została zobligowana przez tarnowski magistrat do przedstawienia programu oszczędnościowego na kolejny rok szkolny.
– Nie jestem w stanie zaoszczędzić na pracownikach administracji, czy choćby na energii elektrycznej. Największe koszty generuje zatrudnianie nauczycieli. Przykładowo, praca nauczyciela dyplomowanego to miesięczny koszt około 7 tys. zł, czyli blisko 90 tys. zł rocznie. To nie tylko pensja i wszelkie ubezpieczenia, ale także świadczenia urlopowe. Zatrudnienie instruktora jest dwukrotnie tańsze. Nie bardzo mogę sobie pozwolić na zmianę statusu prowadzącego zajęcia z nauczyciela na instruktora, bo najpierw musiałbym temu nauczycielowi wręczyć wypowiedzenie, zapłacić odprawę itd. Nie chciałbym, aby ktoś tracił pracę, dlatego biorę pod uwagę wariant, by nauczyciel zatrudniony w Pałacu Młodzieży miał w przyszłym roku o 1‑2 godziny mniej zajęć. To trudna decyzja, ale może będzie mniej bolesna. Zostałem zobligowany do zastanowienia się, co zrobić, aby działalność placówki nie była tak droga jak dotąd i muszę dokonać pewnej restrukturyzacji – rozkłada ręce Jerzy Kosiba, dyrektor Pałacu Młodzieży.
Mniej godzin dla nauczycieli oznacza jednak mniej zajęć dla młodzieży. Na przykład grupy sportowe, te zaawansowane, mogą mieć zmniejszoną liczbę treningów tygodniowo. – To bardzo niedobra tendencja – mówi Krzysztof Janas, wiceprezes Młodzieżowego Klubu Sportowego Pałac Młodzieży, koordynator piłki ręcznej w placówce. Wiadomo, że zawodnicy klubu rywalizują ze swoimi rówieśnikami na różnych szczeblach mistrzostw Polski, zespół piłkarzy ręcznych‑juniorów występuje także w rozgrywkach o mistrzostwo III ligi seniorów, będącej zapleczem superligowego zespołu Grupy Azoty. Mniej treningów to automatycznie mniej okazji do podnoszenia swoich sportowych umiejętności.
Ale Jerzy Kosiba zauważa: – Nie prowadzimy treningów, lecz zajęcia dydaktyczne. To bardzo istotna różnica, bo nie wszyscy uczestnicy zajęć sportowych traktują je wyczynowo. Na przykład wśród judoków w zawodach startuje jedynie wąska grupa, inni traktują je wyłącznie rekreacyjnie. Janas nie daje jednak za wygraną, sięgając po kolejne argumenty.

– W sytuacji, kiedy szkoły nie prowadzą już zajęć pozalekcyjnych, jedyną alternatywą dla młodzieży pozostają zajęcia w takiej placówce jak Pałac Młodzieży, który integrował i integruje całe pokolenia tarnowian. I powinien być traktowany preferencyjnie – dodaje.

Grażyna Barwacz, przewodnicząca Komisji Oświaty Rady Miejskiej w Tarnowie uzupełnia: – Szkoda, że planowane spotkanie w sprawie przyszłości Pałacu Młodzieży nie odbyło się, zobaczymy, jakie będą wyniki rozmów z dyrektor Wydziału Edukacji UMT, ale także, jaka będzie sytuacja finansowa miasta po przejściu epidemii koronawirusa. Uważam, że Pałac Młodzieży jest od lat symbolem Tarnowa i trzeba zrobić wszystko, by takim symbolem pozostał.
Dyrektor Jerzy Kosiba został zobligowany do przygotowania arkusza organizacyjnego na rok szkolny 2020/2021 do końca marca.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o