Moc ssania… klientów

0
79
odkurzacze
REKLAMA

Medialne informacje o wielkiej wyprzedaży odkurzaczy i zniżkach sięgających 30 procent Tarnowa raczej nie dotyczą. W gazetkach promocyjnych dostępnych w miejscowych sklepach oferujących sprzęt RTV i AGD przeważają lodówki, telewizory, laptopy, a odkurzaczy jest jak na lekarstwo. Odkurzacz Samsung z mikrofiltrem pracujący z mocą 1800 W przeceniono z 349 zł na 249. Zelmer z turboszczotką i filtrem Hepa, 1700 W, też kosztuje o sto złotych mniej, czyli 299 zł.
– I co z tego, że jest promocja – wzrusza ramionami pan Henryk. – Mogę pooglądać i tyle. Mam w domu starego, dobrego Zelmera, nie narzekam. Przecież go nie wyrzucę skoro działa. Widocznie po żarówkach, ustalaniu krzywizny banana, nazwaniu marchwi owocem, a ślimaka rybą przyszła pora na odkurzacze. Ktoś musi mieć w tym jakiś interes.
Sklepy mogą sprzedawać swoje zapasy również po 1 września. W Tarnowie kolejek nie ma.
– W porównaniu z rokiem ubiegłym wzrosła sprzedaż odkurzaczy, ale nie wiążemy tego z nowymi przepisami, o których sporo klientów nawet nie wie. Posiadamy jeszcze w ofercie odkurzacze o mocy silnika powyżej 1600 W i możemy je sprzedawać do wyczerpania zapasów – mówi Wioletta Batóg, rzeczniczka sieci sklepów Media Markt i Saturn. – Klienci przy podejmowaniu decyzji o zakupie odkurzacza pytają głównie o moc urządzenia. Wyższa moc kojarzy się z większą skutecznością. Mało kto zwraca uwagę na przykład na siłę ssania. Tymczasem bywa, że odkurzacze o wysokiej mocy silnika są mniej efektywne od tych o niższej mocy, na co mają wpływ pozostałe parametry.
Niektórzy producenci wprowadzili już nowe modele zgodne z wymogami unijnymi. Energooszczędne odkurzacze posiadają etykiety z założenia mające ułatwić klientowi wybór, natomiast w praktyce trudne do rozszyfrowania. Zawierają symboliczne informacje między innymi o efektywności odkurzania i rocznym zużyciu energii, poziomie hałasu, reemisji kurzu oraz skuteczności. Zgodnie z nowymi wytycznymi odkurzacz musi zebrać co najmniej 70 procent kurzu z dywanu i 95 procent z twardej podłogi.
Poprawie wydajności mają służyć nowoczesne rozwiązania technologiczne i rozmaite akcesoria (szczotki usuwające sierść zwierząt z dywanów i foteli, higieniczne ssawki skutecznie odkurzające materace). To musi kosztować. Paradoksalnie więc stare, dobre odkurzacze ciągle mogą być w cenie…Ograniczenia w sprzedaży dotyczą tylko tradycyjnych
urządzeń.– Odkurzacze do czyszczenia na mokro, do czyszczenia na mokro i sucho, automatyczne, przemysłowe, centralne i akumulatorowe oraz froterki do podłóg i odkurzacze do pracy na zewnątrz posiadają szczególne cechy i w związku z tym należy je wyłączyć z zakresu stosowania niniejszego rozporządzenia‑ czytamy w uzasadnieniu dyrektywy.

REKLAMA
REKLAMA

Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments