Na chorobowym tańczyła zumbę

0
260
Tarnowski ZUS na przedostatnim miejscu w Małopolsce pod względem wydanych decyzji | fot. Tadeusz Koniarz
REKLAMA

Tarnowski Zakład Ubezpieczeń Społecznych znalazł się na trzecim, czyli przedostatnim miejscu w Małopolsce pod kątem wydanych decyzji pozbawiających prawa do zasiłku. Natomiast na ostatnim, jeśli chodzi o poczynione w wyniku kontroli oszczędności. I to nie u nas, tylko w Rybniku padł rekord, gdzie jedna z mieszkanek za dwa miesiące chorobowego dostała ponad 76 tys. zł. To najwyższy zasiłek wypłacony w tym roku przez ZUS w skali całego kraju.

REKLAMA

W Małopolsce ZUS w pierwszych trzech kwartałach tego roku wstrzymał wypłatę zasiłku chorobowego w 2 338 przypadkach, na kwotę 2 mln 613 tys. zł. To więcej oszczędności, niż w całym ubiegłym roku.
Komu przyznano zasiłek, a potem odebrano? Przykłady nieprawidłowego wykorzystania zwolnień lekarskich można mnożyć. Na gorącym uczynku przyłapano między innymi kobietę, która będąc na chorobowym prowadziła zajęcia zumby, a także pana rąbiącego drewno. Jego niezdolność do pracy związana była ze schorzeniem kręgosłupa. Kolejna z mieszkanek w czasie zwolnienia wraz z mężem i dziećmi wybrała się na wakacje do Grecji. Pobyt relacjonowała wstawiając zdjęcia na jeden z popularnych portali społecznościowych. Po kontroli została zobowiązana do zwrotu zasiłku w wysokości kilkunastu tysięcy złotych.
– Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma obowiązek kontrolować prawidłowość orzekania czasowej niezdolności do pracy i prawidłowość wykorzystania zwolnień lekarskich. W pierwszym przypadku lekarze orzecznicy ZUS weryfikują, czy osoba na zwolnieniu nadal jest chora i tym samym niezdolna do pracy, czy też należy skrócić zwolnienie – wyjaśnia Anna Szaniawska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa małopolskiego. Druga kontrola polega na sprawdzeniu, czy chory wykorzystuje zwolnienie lekarskie zgodnie z jego przeznaczeniem. Czy na przykład nie pracuje lub nie wykonuje innych czynności, które są niezgodne z zaleceniami lekarza i mogą utrudnić powrót do zdrowia. W przypadku takich nieprawidłowości wstrzymywana jest wypłata świadczenia, a jeżeli zostało już wypłacone, trzeba je oddać.
W naszym województwie od stycznia do września tego roku ZUS przeprowadził prawie 32 3 00 kontroli zwolnień lekarskich. Wydano w sumie 2 338 decyzji, które wstrzymały wypłatę zasiłku chorobowego. Ponad połowa z nich, bo aż 1 387 dotyczyła nieprawidłowego wykorzystania zwolnienia.
Po trzech kwartałach tego roku kwota oszczędności poczynionych w wyniku kontroli prawidłowości orzekania i wykorzystywania zwolnień lekarskich sięga 2 mln 613 tys. zł. Jak na tle małopolskich oddziałów ZUS wypada Tarnów? Właśnie u nas przeprowadzonych kontroli było najmniej, bo 4 600 (w oddziale w Chrzanowie – 5 600, w Nowym Sączu – 6 900, Krakowie 15 200). Liczba wydanych decyzji, od stycznia do końca września, pozbawiających prawa do zasiłku wyniosła 395 (w Chrzanowie – 373, Nowym Sączu – 512, Krakowie – 1 058). Tarnowskie oszczędności zamknęły się kwotą 371,2 tys. zł (w oddziale chrzanowskim – 703,5 tys. zł, nowosądeckim – 461,2 tys. zł, krakowskim – 1 mln 77 tys. zł).

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o