Najdroższe ulice Tarnowa

0
187
ulice
REKLAMA

Najwyższe czynsze w polskich miastach płaci się za najlepiej zlokalizowane niewielkie sklepy, sieciowe kawiarnie, znane drogerie, butiki jubilerskie i punkty z markowymi akcesoriami, obok których przechodzi najwięcej mieszkańców i turystów. Coraz rzadziej najdroższymi lokalami znajdującymi się przy głównych ulicach interesują się banki, ale odpowiednich miejsc poszukują marki odzieżowe i znane w krajach zachodnich domy mody, które są gotowe zapłacić naprawdę wysokie czynsze. Przeszkodą może być jednak brak dużych lokali handlowych i niewielka zawartość portfeli Polaków.
Lokale użytkowe można podzielić głównie na handlowe i biurowe. Te pierwsze znajdują się na parterze budynków, drugie – na ich piętrach. Jednak w lokalach handlowych czynsze za wynajem są zdecydowanie wyższe. Najdroższą ulicą w Tarnowie jest ul. Krakowska, zwłaszcza na odcinku od Centrum Handlowego „Świt” aż po Rynek. Znawcy tematu twierdzą, że nie zmienia się to od lat i zapewne długo tak jeszcze pozostanie.
– Na Starym Mieście nie będzie inaczej, bo Rynek jest opanowany przez gastronomię, okolice Burku – przez drobnych kupców, a znajdująca się w pobliżu ul. Wałowa staje się coraz bardziej wymarła – jest tam dużo pustych lokali użytkowych, których właściciele nie chcą zdecydować się na obniżkę czynszów. Nawet jeśli by to zrobili, to i tak nie znajdzie się wielu chętnych z powodu niewielkiego ruchu – zauważa Ryszard Grzebień, współwłaściciel biura Północ Nieruchomości w Tarnowie.
Przy ul. Krakowskiej nie ma wielu lokali do wynajęcia, choć za metr kwadratowy powierzchni właściciele kamienic żądają od 70 do 100 zł. Wśród potencjalnych najemców ubywa banków, które po konsolidacji są coraz mniej zainteresowane nowymi lokalami, ale nadal dominują sklepy.
– Obecnie mamy przy ul. Krakowskiej ofertę tylko dwóch lokali, których czynsz sięga powyżej 80 zł za m. kw. Problem z brakiem wolnych pomieszczeń jest jeszcze przy ul. Słonecznej, w pobliżu dużych osiedli mieszkaniowych, ale w tej części Tarnowa, z dala od jego centrum, czynsz jest zdecydowanie niższy – około 50 zł za metr kwadratowy – dodaje współwłaściciel biura.
Ulica Krakowska króluje również wśród potencjalnych chętnych na lokale w budynkach należących do miasta, gdzie najwyższy czynsz, jaki płaci jeden ze sklepów, wynosi 102 zł za m. kw. Zazwyczaj najemców miejskich zasobów obowiązuje cena od 50 do 70 zł za m. kw., ale średni czynsz przy tej ulicy sięga niewiele ponad 30 zł, ponieważ do wielu wynajmowanych pomieszczeń wchodzi się przez bramy lub podwórka.
– Miasto dysponuje ośmioma budynkami przy ul. Krakowskiej, nie ma problemów z ich wynajmem. Obecnie tylko jeden lokal jest wolny, z wejściem od podwórka – wyjaśnia Janusz Galas, prezes Miejskiego Zarządu Budynków w Tarnowie.
Sześć miejskich kamienic znajduje się również przy Wałowej – drugiej pod względem najdroższych ulic w mieście. Co ciekawe, miejskie lokale budzą w tym roku coraz większe zainteresowanie potencjalnych najemców.
– Jeszcze w ubiegłym roku nikt nie zgłaszał się na organizowane przez nas przetargi, ale teraz wreszcie coś drgnęło. Obecnie mamy tylko jeden dość atrakcyjny w tej części miasta lokal do wynajęcia – mówi szef MZB. Najwyższy czynsz w miejskiej kamienicy przy ul. Wałowej wynosi 62 zł 59 gr., ale średnio stawki kształtują się na poziomie 24 zł 77 groszy. Kolejne ulice na liście najdroższych w Tarnowie to Lwowska z najwyższym czynszem rzędu 48 zł za m. kw. (średnia opłata to 20 zł) oraz opanowana przez sklepy ul. Szeroka, gdzie górne stawki czynszu sięgają ponad 37 złotych, a średnio wynoszą 23 zł.
Miasto ma największy problem z wynajmem lokali użytkowych mieszczących się w ciasnych uliczkach w pobliżu Rynku, choćby przy ul. Żydowskiej czy Wekslarskiej. Czynsz jest względnie niski, ale wciąż stoją tam trzy lub cztery puste lokale. Powód? Brak możliwości dojazdu i niewielki ruch. Nie lepiej jest również w samym Rynku, gdzie najemcy zmieniają się bardzo często – obecnie nie ma tam chętnych na dwa wolne lokale.

REKLAMA
REKLAMA

Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments