Nauczyciel chce być… nauczycielem

0
109
nauczyciele-bezrobocie1
REKLAMA

Wśród bezrobotnych pracowników oświaty zarejestrowanych w tarnowskim urzędzie pracy najwięcej jest: pedagogów – 150, wuefistów – 48, polonistów – 39, nauczycieli nauczania początkowego – 29, anglistów – 27, matematyków – 19, nauczycieli przedszkola – 19, wychowawców – 12 oraz nauczycieli techniki – 12. Pozostałe specjalności reprezentuje po kilku belfrów, między innymi ośmioro bezrobotnych biologów, czworo historyków, troje oligofrenopedagogów, sześcioro plastyków, dwoje nauczycieli religii i nauczyciel przedmiotów zawodowych technicznych.
Czy te liczby w kolejnym miesiącu wzrosną? Wiele na to wskazuje. Ponieważ nauczycieli obowiązuje trzymiesięczny okres wypowiedzenia, decyzje dotyczące ich przyszłości zapadają z końcem maja. W Tarnowie wypowiedzenia otrzymały w tym czasie 73 osoby zatrudnione w 68 miejskich placówkach oświatowych – od przedszkoli po szkoły ponadgimnazjalne.
– Ilu nauczycieli faktycznie zostanie zwolnionych, będzie wiadomo w pierwszych dniach września, ponieważ trwają jeszcze nabory do szkół – mówi Aneta Abram z Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Tarnowa.
Jeżeli okaże się, że oddziałów jest więcej, niż pierwotnie zakładano, to niektóre wypowiedzenia zostaną cofnięte. Nie należy jednak popadać w nadmierny optymizm, zwłaszcza, że nie będzie problemu z zagospodarowaniem większej liczby godzin lekcyjnych. Sporo nauczycieli ma obniżony wymiar czasu pracy i też liczą na to, że odebrane godziny zostaną im zwrócone. 50‑letnia Małgorzata uczy historii ponad 20 lat. Kiedyś miała półtora etatu, odmawiała brania nadgodzin. Od września ma przydzielonych tylko kilka lekcji. Całymi godzinami śledzi portale internetowe z ofertami pracy dla nauczycieli i nic.
– Dlaczego państwo płaci emerytowanemu nauczycielowi za prowadzenie zajęć, a mnie już prawie odesłało na bezrobocie? Trudno mi się z tym pogodzić – stwierdza rozgoryczona.
Obecnie tarnowski PUP oferuje pracę dwojgu nauczycielom przedmiotów zawodowych – chodzi o mechanika pojazdów samochodowych i elektronika z wyższym wykształceniem, przygotowaniem pedagogicznym i doświadczeniem. Jest też oferta stażu dla asystenta nauczyciela przedszkola.
– Od stycznia do czerwca mieliśmy 45 ofert pracy dla nauczycieli, z tego 36 to staże. Propozycje dotyczyły najczęściej nauczania wczesnoszkolnego i przedszkolnego – wymienia Angelika Bilska, naczelniczka Wydziału Instrumentów Rynku Pracy PUP w Tarnowie. Urząd realizuje także program „Czas na pracę”, który z założenia preferuje osoby pozbawione zatrudnienia w sektorze oświaty. Obejmuje: staże, szkolenia, jednorazowe dotacje do 20 tys. zł na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, poradnictwo zawodowe. Wielkiego zainteresowania ze strony nauczycieli nie ma. W tym półroczu ani jeden nie podjął szkolenia, nie skorzystał ze studiów podyplomowych, nie przekwalifikował się, choć to oferta darmowa.Nauczyciele i pracownicy oświaty (np. woźne czy kucharki) są zwalniani ze szkół – jak wyjaśnia Ministerstwo Edukacji Narodowej – z powodu demografii i spadku liczby uczniów. Chcąc zminimalizować skutki zwolnień, rząd sięgnął po 100 mln zł, część tej kwoty trafiła do Małopolski. Program wsparcia dla zwalnianych pracowników oświaty przygotował Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie. Za prawie 7 mln zł z unijnej kasy realizowane są dwa projekty: „Siła kompetencji” (Instytut Turystyki w Krakowie) oraz „Zmiana szansą na rozwój” (Fundacja im. Hetmana Jana Tarnowskiego). Program adresowany jest m.in. do nauczycieli i pracowników sektora oświaty zwolnionych z pracy po 31 grudnia 2012 r., zagrożonych zwolnieniem lub przewidzianych do zwolnienia.
Tarnowska Fundacja im. Hetmana Jana Tarnowskiego dysponuje miejscami dla 70 osób związanych z oświatą, na razie zgłosiło się 40 chętnych. Najszybciej wykorzystano pulę dotacji na założenie własnej firmy. Po pieniądze (do 40 tys. zł na osobę) zgłosiło się 13 byłych pracowników oświaty, w tym 11 nauczycieli. Zakładać będą szkoły językowe, biura nieruchomości oraz świadczyć usługi m.in. z zakresu elektromechaniki i komputerowej diagnostyki pojazdów, geodezji, fotografii i video filmowania, opieki przedszkolnej i prac budowlanych. Na stażach jest aktualnie dwóch nauczycieli (w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Tarnowie oraz kwiaciarni). 25 nauczycieli wybrało bezpłatne kursy i szkolenia (m.in. architektura wnętrz z programem graficznym, opieka nad małymi dziećmi, florystyka, nowoczesna obsługa sekretariatu, terapia zajęciowa, kadry i płace). W większości są to nauczyciele z dużym doświadczeniem, przeważają osoby w wieku od 30 do 40 lat, ale nie brakuje też 50‑latków, którzy postanowili podjąć wyzwanie.

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments