Nie będą oblewać kursantów?

0
101
prawo-jazdy1715

Rząd chce zerwać z zasadą, że im więcej kandydatów obleje egzamin na prawo jazdy, tym więcej zarobią ośrodki ruchu drogowego. W przypadku kategorii B opłata za test teoretyczny wynosi 30 zł, a część praktyczna to 140 złotych. Przy powtórnych egzaminach stawki są takie same. W 2015 roku Najwyższa Izba Kontroli podała, że blisko 90 proc. przychodów ośrodków ruchu drogowego pochodzi z opłat egzaminacyjnych – to kwota 60 mln zł w przypadku tylko siedmiu skontrolowanych ośrodków, a funkcjonuje ich w kraju aż 49. Niemal trzy czwarte ogółu tych wpływów to kwoty za egzaminy poprawkowe.Proponuje się, by pieniądze za egzaminy trafiały do budżetu państwa, a ośrodki były finansowane przez resort infrastruktury lub wojewodów. Miałoby to zagwarantować większą kontrolę nad finansami oraz spowodowałoby zerwanie z zależnością, że większa liczba niezdających oznacza większe wpływy dla ośrodków.
W ubiegłym roku Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Tarnowie przeprowadził prawie 23 tysiące egzaminów praktycznych i około 15 tysięcy testów teoretycznych na kategorię B prawa jazdy. Zdawalność egzaminu za pierwszym podejściem wyniosła w 2016 roku ponad 40 proc. w przypadku egzaminu praktycznego i przeszło 65 proc. teoretycznego. Osiem osób podchodziło do egzaminu ponad 20 razy, a rekordzista zaliczył sprawdzian dopiero podczas 35. próby.
– Tylko nieznaczny odsetek kandydatów na kierowców ma duże problemy z egzaminem. Większość osób, bo prawie 75 proc. zdaje sprawdzian praktyczny maksymalnie za trzecim podejściem – wyjaśnia Jarosław Sady, dyrektor tarnowskiego MORD. Obecnie ponad 80 proc. wszystkich przychodów tarnowskiego ośrodka pochodzi z wpłat za przeprowadzane egzaminy.
– Znaczną część pieniędzy pochodzących z opłat za egzaminy przeznaczamy na utrzymanie ośrodka: placu, pojazdów czy systemu informatycznego do przeprowadzania testów, wspieramy działania na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego, rocznie przekazując na ten cel ponad 500 tys. złotych. Teraz przymierzamy się do budowy Ośrodka Doskonalenia Techniki Jazdy wraz ze specjalnym torem – mówi szef MORD.Czy zapowiadana rewolucja w zasadach finansowania ośrodków zmniejszy liczbę egzaminów poprawkowych?– Sposób finansowania ośrodków nie będzie miał na to żadnego wpływu – przekonuje dyrektor. – Jeśli będziemy mieli mniej pieniędzy, przestaniemy inwestować w lokalne działania służące poprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Myślę, że nie tędy droga. Jeżeli już musimy coś zmienić, to warto złagodzić system egzaminowania, by dać trochę większy margines błędu dla zdających.

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o