Nie żyje Jan Kudelski

2
6029
Nie żyje Jan Kudelski
Jan Kudelski (1937 - 2020)
REKLAMA

Wiadomość ta poruszyła większość tarnowian, którzy często z pokolenia na pokolenie są stałymi klientami bardzo znanych tutaj cukierni i restauracji „Tatrzańska”, należących do rodziny Kudelskich. Zmarły Jan Kudelski poniósł szczególne zasługi w historii tych niezwykłych lokali.

Dzieje kawiarni i cukierni „Tatrzańska” po części wypisane są na ścianach lokali – liczne fotografie, archiwalne i współczesne, oraz kopie dokumentów, które są tam eksponowane, opowiadają o historii tego miejsca. Na wielu zdjęciach znajduje się Jan Kudelski, syn zmarłego w 1968 roku Józefa Kudelskiego, człowiek, który dla słynnej rodziny cukierników odzyskał „Tatrzańską”.

REKLAMA

Najpierw, od 1859 roku, mieścił się tu lokal założony przez wiedeńczyka Johanna Breitseera, potem przeszedł on w ręce Skolimowskich. W 1936 r. kawiarnię przejęli Kudelscy. Już wtedy lokal miał szczególną renomę. Nie utracił jej do końca nawet w PRL-u, gdy „Tatrzańska” znalazła się pod państwową pieczą, zarządzana przez PSS „Społem”. Dopiero na skutek zmian ustrojowych, które nastąpiły w Polsce po 1989 r., Janowi Kudelskiemu udało się odzyskać dawną rodzinną własność. Stało się to w 1992 roku.

Jan Kudelski urodził się w 1937 roku w Krynicy, maturę zdał w 1955 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. K. Brodzińskiego w Tarnowie. Ukończył Wydział Elektryczno – Górniczy w Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Był człowiekiem niezwykle otwartym, stał się nie tylko znanym, także poza granicami Tarnowa, cukiernikiem, ale również mecenasem kultury. Tu przyjmowani byli między innymi najznamienitsi goście festiwalu „Tarnowska Nagroda Filmowa”. Jak wspomina pochodzący z Tarnowa Łukasz Maciejewski, znany krytyk filmowy, historia TNF „to również historia biesiad i kolacji w jego kawiarni. Był skromnym, cichym człowiekiem, wolał pozostawać w cieniu, uśmiechał się zawsze nieśmiało ze swojego stałego stolika w >>Tatrzańskiej<<, zaraz przy wejściu do sali restauracyjnej. Tam spotkałem go po raz ostatni, raptem parę miesięcy temu”.

REKLAMA

2
Dodaj komentarz

2 Liczba komentarzy
0 Odpowiedzi
0 Obserwują
 
Komentarze z największą ilością reakcji
Najbardziej negatywny komentarz
2 Autorzy komentarzy
  Ustaw powiadomienia  
NAJNOWSZE NAJSTARSZE NAJWYŻEJ OCENIANE
Powiadom o
stacha

Znam tego Pana, elegancki, kulturalny. Czasem siedział w Maksie w cukierni. Wieczne odpoczywanie Racz mu dać Panie, Nie odpoczywa w Pokoju.

leo

Spoczywaj w pokoju.