Niemądry pomysł Ciepieli unieważniony przez RIO

1
382
REKLAMA

Regionalna Izba Obrachunkowa w Krakowie unieważniła uchwałę Rady Miejskiej w Tarnowie o wprowadzeniu nowych zasad odpłatności za wywóz śmieci, której wysokość uzależniona jest od ilości zużytej wody. Wielu mieszkańców ta decyzja ucieszyła, ale pełnej radości nie będzie. Stawki wywozu odpadów wzrosną na pewno.

REKLAMA

– W kwietniu tarnowianie nadal będą płacili za wodę na dotychczasowych zasadach, czyli 18 złotych od osoby, ale stawka ta musi szybko ulec zmianie z powodu drastycznych podwyżek kwot żądanych przez firmy za wywóz z miasta i utylizację odpadów. Gdyby ta stawka obowiązywała nadal, miasto musiałoby do końca roku dopłacić do gospodarki odpadami blisko 10 mln zł – informuje Ireneusz Kutrzuba, rzecznik prasowy prezydenta Tarnowa.
Uchwała podjęta przez radnych miejskich 27 lutego umożliwiała realizację projektu magistratu polegającego na powiązaniu zużywanej w mieszkaniach wody z opłatami za transport odpadów. Nim do tego doszło, cała rzecz poprzedziła burzliwa dyskusja. Krytykanci pomysłu twierdzili, że jest on pozbawiony sensu, że nic nie ma wspólnego codzienne mycie z wytwarzaniem odpadów.

Cztery złote więcej
Prezydent Ciepiela ripostował, że obecna sytuacja wymaga zmiany, a proponowany system zapobiegnie jeszcze wyższemu wzrostowi cen za transport śmieci, również ograniczy zjawisko nieuczciwie wypełnianych deklaracji, w których ukrywana jest prawdziwa liczba domowników. Ponieważ im ta liczba jest mniejsza, tym mniej obecnie się płaci, przypuszczalnie ok. 20 proc. mieszkańców – stałych bądź tymczasowych – znajduje się w „szarej strefie”, czyli poza obecnym system ściągania opłat. Argumenty te przez wielu radnych nie zostały przyjęte, koncepcję uznano za przejaw braku zdrowego rozsądku, dlatego uchwała przeszła tylko jednym głosem.
W przyjętej uchwale założono, zgodnie z oficjalnymi danymi Głównego Urzędu Statystycznego, iż każdy średnio zużywa trzy metry sześc. wody miesięcznie. Stawka przeliczeniowa za śmieci ustalona została na 7,05 zł za metr sześcienny od nieruchomości, co dało opłatę w kwocie poniżej 22 zł za jedną osobę. Obecnie mieszańcy płacą 18 zł w przeliczeniu na każdą osobę.

Śmieci i konstytucja
Radni wprowadzili ponadto zaporę ochronną polegającą na tym, że jeżeli zużycie wody w lokalu przekroczy 15,9 m sześc., opłata za śmieci będzie pobierana tylko do tej granicy zużycia. Oznaczałoby to w praktyce, że opłaty za odpady nie mogą przekroczyć 112 zł miesięcznie. I właśnie to był jeden z powodów zakwestionowania uchwały RMT przez krakowską Regionalną Izbę Obrachunkową, która twierdzi, że takie rozwiązanie, sugerujące istnienie opłaty stałej, jest niezgodne z przepisami ustawy. Z tego samego powodu RIO nie uznała za prawidłowe zróżnicowanie sposobów naliczania opłat w przypadku bloków, domów jednorodzinnych oraz nieruchomości, które nie są przyłączone do sieci wodociągowej.
Regionalna Izba Obrachunkowa zarzuca samorządowi tarnowskiemu również to, że uchwała „została podjęta z naruszeniem konstytucyjnej zasady określoności regulacji prawnych wywodzonej z art. 2 Konstytucji RP” (mowa w nim o Rzeczypospolitej jako „demokratycznym państwie prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej”). Według Izby, naruszony został ponadto par. 6 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie „zasad techniki prawodawczej”, czyli reguł opracowywania aktów normatywnych przez powołany do tego zespół prawników.

Będą podwyżki
Wątpliwości wzbudził też proponowany przez miasto wzór deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi; RIO zarzuca tarnowskiej radzie naruszenie przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych.
Co teraz? Miasto nie pozostawia złudzeń: ponieważ koszty zagospodarowania odpadów gwałtownie rosną, być może już w maju należy spodziewać się wyższych cen za wywóz śmieci. Stara zasada – płacimy od liczby domowników w mieszkaniu – pozostaje, ale będzie ona kosztowniejsza niż do tej pory. Na razie mówi się o 27 lub 30 zł od osoby. Jeśli te informacje się potwierdzą, obciążenie domowych budżetów stanie się bardzo odczuwalne. Czteroosobowa rodzina zapłaci ponad 100 zł miesięcznie tylko za śmieci, a pamiętajmy, że znajdujemy się w przededniu dotkliwej recesji gospodarczej, która przyniesie znaczny wzrost bezrobocia. Obawa, że w tej sytuacji deklaracje będą wypełniane jeszcze mniej rzetelnie, może mieć swoje uzasadnienie.
Nadzwyczajna sesja RM poświęcona opłatom za wywóz śmieci planowana jest na 2 kwietnia.
PS Po oddaniu materiału do druku pojawiła się wiadomość, że Roman Ciepiela ma zaproponować radnym w projekcie uchwały miesięczną stawkę za wywóz śmieci w wysokości 32 zł od osoby.

REKLAMA

1
Dodaj komentarz

1 Liczba komentarzy
0 Odpowiedzi
0 Obserwują
 
Komentarze z największą ilością reakcji
Najbardziej negatywny komentarz
1 Autorzy komentarzy
  Ustaw powiadomienia  
NAJNOWSZE NAJSTARSZE NAJWYŻEJ OCENIANE
Powiadom o
Zbyszek

Orzeczenie RIO nie ma nic wspólnego z tym, ile kto wody zużywa. Po prostu nie mieli prawa “uchwalać” wyłączeń do sposobu naliczania opłat.
“Niemądrość” polegała tylko na słabiutkiej obsłudze prawnej, a płacenie od zużycia wody to już głupota ustawodawcy.