Niepełnosprawni na pełnym gazie!

0
122
Gokarty-niepelnosprawni
REKLAMA

– Pomysł zrodził się już kilka lat temu, a wynikał z zapotrzebowania na tego typu sprzęt – nie ukrywa Rafał Kiwior z Małopolskiego Ośrodka Sportów Motorowych Tor Speed Race Tarnów, jednocześnie koordynator ogólnopolskiej akcji „Przez zabawę do bezpieczeństwa”. – Zauważyliśmy, jak wiele niepełnosprawnych osób chciałoby przeżyć niezapomniane chwile, prowadząc pojazd na torze kartingowym. To zainteresowanie zmobilizowało konstruktorów do stworzenia pojazdów dla osób, które nie mają pełnej sprawności ruchowej. W ramach projektu „Przełamujemy wszelkie bariery” powstały pierwsze w Polsce gokarty dla osób niepełnosprawnych. Pierwsza modernizacja dotyczyła pojazdu treningowo-rekreacyjnego.
Od standardowego gokarta różni się sposobem kierowania. Osoby z niedowładem kończyn dolnych nie mają możliwości operowania gazem i hamulcem w standardowy sposób, więc zostały one przeniesione do manetek przy kierownicy, co oznacza, że nawet osoba ze znacznymi ograniczeniami ruchowymi może radzić sobie na torze w takim samym stopniu jak osoba w pełni sprawna.
– Naszymi gokartami jeździły również dzieci z autyzmem czy niedowidzące, które po zaledwie kilku zajęciach już same potrafią płynnie pokonać cały tor. Śmiało można stwierdzić, że jazda gokartem wyrabia umiejętność panowania nad kierownicą, poprawia refleks oraz uczy podejmowania szybkich decyzji w trudnych sytuacjach. Zauważyliśmy również, że zajęcia podnoszą samoocenę, wpływają na poprawę ogólnej kondycji organizmu i rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej. Pozwalają również wzmocnić mięśnie kończyn górnych, co dla osób sparaliżowanych od pasa w dół jest naprawdę ważne – dodaje Rafał Kiwior i podkreśla, że tarnowski projekt odbił się szerokim echem niemal w całej Polsce, a wśród grup, które odwiedzają ich tor, znajdują się niepełnosprawni z miast oddalonych o setki kilometrów. – W zajęciach brali już udział niepełnosprawni z Warszawy, Krakowa, Nowego Sącza czy Katowic. Spotykaliśmy się z osobami, które przeżywały tzw. traumę powypadkową i miały problem, aby ponownie zasiąść za kółkiem samochodu. Wielu z tych osób udało nam się pomóc i dziś znów cieszą się jazdą. Dzięki temu sukcesowi nasi konstruktorzy podjęli decyzję o dostosowaniu dla potrzeb osób niepełnosprawnych gokarta sportowego, na którym już teraz można uprawiać sport kartingowy.
Od września tarnowski klub kartingowy TTSK K-TEAM zorganizuje kolejny nabór wśród dzieci i młodzieży, które chciałyby zrobić pierwszy krok w motosporcie. Zajęcia będą prowadzone wspólnie dla osób zdrowych i niepełnosprawnych, ponieważ jednym z ich celów będzie integracja. – Między innymi dlatego organizujemy wiele turniejów i wyścigów, w których udział biorą zarówno pełnosprawni, jak i niepełnosprawni pasjonaci czterech kółek. Niedługo przeprowadzimy kolejne edycje Mistrzostw Tarnowa oraz Mistrzostw Małopolski. Doskonalenia właściwej techniki jazdy można nauczać już dzieci od piątego roku życia. W naszej grupie mamy zarówno chłopców, jak i dziewczynki w takim wieku. Motoryzacja jest wszechobecna w naszym życiu. Dzieci, które uczą się jeździć po torach od najmłodszych lat, w późniejszym etapie swojego życia mogą zdecydowanie łatwiej zdać egzamin na prawo jazdy i być bezpieczniejszymi kierowcami. A że i niepełnosprawni mogą zrobić wielkie kariery, niech świadczy przykład Bartosza Ostałowskiego z Krakowa, który w wypadku stracił obie ręce i jest dziś jednym z najlepszych kierowców wyścigowych w Polsce – kończy Rafał Kiwior.

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments