Nowe oszustwo „na Blika”

0
129
blikoszustwa

Przestępcy wykradają dane do kont na profilach społecznościowych, logują się do nich, a następnie potencjalną ofiarę, która znajduje się w grupie znajomych, proszą o szybką pożyczkę na zakupy. Policjanci nazywają ten sposób „metodą na Blika”.
Na przełomie lipca i sierpnia tarnowska policja przyjęła siedem zgłoszeń o tego typu oszustwie. Ostatnie miało miejsce przed tygodniem. W pięciu przypadkach mieszkańcy Tarnowa oraz powiatu tarnowskiego stracili w sumie ponad 3000 złotych. Pozostałe zgłoszenia dotyczyły jedynie usiłowania dokonania oszustwa. Najmniej szczęścia miała 21-letnia mieszkanka powiatu tarnowskiego, która zanim się zorientowała o oszustwie, przekazała rzekomej przyjaciółce 1000 złotych. Kolejne osoby akceptowały mniejsze transakcje – po 500 oraz 700 złotych za zakupy w sklepach internetowych.
– Pozostaje jedynie przypominanie osobom korzystającym z płatności Blikiem, aby nie udostępniały nikomu kodu. Zawsze należy zweryfikować znajomego, dzwoniąc do niego. Wykonanie takiego połączenia zajmie nie więcej jak 30 sekund, a tym samym zyskujemy pewność, że nasz znajomy rzeczywiście jest w potrzebie i to właśnie jemu pomagamy, a nie przelewamy własnych oszczędności „Blik-owemu oszustowi” – apeluje Paweł Klimek, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie.

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o