Nowe plany dla Klikowej

0
185
klikowa1
REKLAMA

– Polska południowa, poza nielicznymi wyjątkami komercyjnymi, nie ma ośrodka profesjonalnie zajmującego się hodowlą, promocją koni oraz pomocą świadczoną dla hodowców – oznajmia Zenon Podstawski, prezes Małopolskiego Związku Hodowców Koni w Krakowie. – Istniejące dziś stadniny prywatne nastawione są na działalność gospodarczą, mniej na społeczne działanie.
MZHK już od dłuższego czasu myślał nad stworzeniem w tej części kraju ośrodka, który zająłby się hodowlą, doradztwem specjalistycznym, rekreacją konną i jej promocją. Kiedy w ub. roku pojawił się komunikat Agencji Nieruchomości Rolnych, do której formalnie należy Klikowa, o możliwości wydzierżawienia jej obiektów, działacze MZHK nie wahali się długo. Po wygranym przetargu MZHK podjął starania o utworzenie fundacji, która zajęłaby się zagospodarowaniem Klikowej.
Fundacja ma przyjąć nazwę: „Klikowska Ostoja Polskich Koni” i wzorować się na stadzie ogierów funkcjonującym w Neustadt‑Dosse w Niemczech.
– Już z tym ośrodkiem nawiązaliśmy współpracę, nakreśliliśmy ogólny zarys i założenia naszego przedsięwzięcia – informuje prezes Podstawski.
Hodowcy z Małopolski chcą koniecznie zainteresować nową wizją Klikowej hodowców z innych regionów kraju.
– W celu powołania fundacji, która w przyszłości prowadziłaby i rozwijała klikowski ośrodek, porozumieliśmy się z zaprzyjaźnionymi związkami hodowców koni: śląsko‑opolskim, podkarpackim i świętokrzyskim.
Jakie atrakcje mają czekać na miłośników koni i turystów w Klikowej? W planach są czempionaty, próby dzielności koni, zawody jeździeckie, wystawy hodowlane. Fundacja ma zorganizować stałą wystawę maszyn i urządzeń napędzanych przez konie, zamierza się ponadto utworzenie ekspozycji, na której prezentowane byłyby tabory cygańskie, wozy maziarskie i dawny transport konny. Jest nadzieja, że wreszcie lepiej zostaną wykorzystane piękne, zabytkowe powozy zgromadzone w klikowskich stajniach.
Fundacja ma spore ambicje hodowlane. W planach jest prowadzenie stada ogierów zapewniającego materiał genetyczno‑hodowlany, ma powstać baza materiału genetycznego pochodzącego od wybitnych ogierów. Myśli się o nawiązaniu współpracy z wyższymi uczelniami oraz instytutami naukowymi w kraju i za granicą.
Dzieci, młodzież oraz dorośli będą mogli liczyć na profesjonalną naukę jazdy konnej; trening koni będzie prowadzony z przeznaczeniem ich do turystyki, jeździectwa, hipoterapii i sportu.
– Zdajemy sobie sprawę ze skali naszych zamierzeń, ale już teraz, obserwując zaangażowanie wielu osób i instytucji, dostrzegamy wielką szansę dla naszej inicjatywy – podkreśla Zenon Podstawski. – Mamy nadzieję również, że w sprawę zaangażują się lokalne samorządy, głównie Tarnowa, bo przecież organizowane w Klikowej imprezy będą promować także miasto i region.
Przypomnijmy, że z nowym rokiem nowym dzierżawcą obiektów i terenu dawnego Państwowego Stada Ogierów w Klikowej stał się Małopolski Związek Hodowców Koni. Poprzednim dzierżawcą był tarnowski Ludowy Klub Jeździecki. Obecnie trwają pertraktacje między dwiema stronami co do dalszej obecności LKJ w Klikowej.

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments