Nowy dom dla bezdomnych

0
93
REKLAMA

W istniejącym domu dla bezdomnych mężczyzn brakuje miejsc. Placówka prowadzona przez Caritas Diecezji Tarnowskiej dysponuje 50 miejscami noclegowymi, z czego 8 wygospodarowano niedawno, adaptując na ten cel pomieszczenia magazynowe. W zimie nocuje tu nawet blisko sto osób. Budynek jest w tak złym stanie technicznym, że nie nadaje się już do remontu. Blisko dwa lata temu samorząd Tarnowa podjął decyzję o budowie nowego domu dla bezdomnych.
W 2010 roku przygotowano projekt, a rok później wyłoniono wykonawcę. Od wiosny ubiegłego roku na działce zlokalizowanej w sąsiedztwie istniejącego już domu dla bezdomnych powstaje nowy budynek. Działka należała do diecezjalnej Caritas i została przekazana miastu w formie darowizny.
Nowy dom będzie budynkiem o dwóch kondygnacjach nadziemnych i trzeciej w poddaszu użytkowym. Co ważne, obiekt zostanie dostosowany również dla potrzeb osób niepełnosprawnych – zamontowane będą winda, podjazdy oraz dodatkowe elementy w łazienkach ułatwiające zabiegi higieniczne.
Piwnice zostaną przeznaczone na pomieszczenia m.in. magazynowe oraz pralnię. Parter to miejsce na kuchnię oraz stołówkę mogącą pomieścić jednorazowo minimum 70 osób, a także część administracyjną placówki.
– Prace są bardzo zaawansowane. Budynek jest w stanie surowym, całość pokryto dachem, wykonano kanalizację sanitarną zewnętrzną i przyłączenie wody, położono podłogi, wykładziny, płytki ścienne, pomalowano ściany. Kolejne pomieszczenia są wykańczane, górna kondygnacja jest praktycznie gotowa. Trwają prace związane z malowaniem i układaniem płytek w pomieszczeniach na parterze i w piwnicach. Wykonawca ma zakończyć wszystkie roboty do 31 maja przyszłego roku – wyjaśnia Krzysztof Madej, dyrektor Centrum Rozwoju Miasta w Urzędzie Miasta Tarnowa.
W nowym domu dla bezdomnych wydzielone zostaną kilkuosobowe pokoje dla mężczyzn oraz jeden pokój z czterema miejscami noclegowymi dla kobiet, a także osobne łazienki. Z noclegu będzie mogło skorzystać 76 osób bezdomnych, w tym cztery kobiety.
Za kilka tygodni dowiemy się, czy jest szansa, by inwestycja została ukończona wcześniej, niż przewiduje to umowa. Po przeprowadzeniu odbiorów technicznych jeszcze zimą mogłaby rozpocząć się przeprowadzka Domu dla Bezdomnych Mężczyzn.
Istniejący i jeszcze wykorzystywany przez bezdomnych budynek zostanie rozebrany. W jego miejscu będzie droga i parking.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o