Nowy sposób oszczędzania na ogrzewaniu

0
125
rekuperacja
Dzięki tej metodzie miesięczne opłaty za ogrzewanie powinny być niższe o około 1,50 zł za metr kwadratowy mieszkania
REKLAMA

Rekuperacja to proces odzyskiwania energii cieplnej w celu jej ponownego wykorzystania, stosowany w układach wentylacyjnych. Polega na odzyskiwaniu ciepła z wywiewanego, zużytego powietrza oraz oddaniu tego ciepła do powietrza nawiewanego. Świeże powietrze nie miesza się z zużytym – urządzenie na dachu budynku wychwytuje zużyte powietrze, trafia ono do wymiennika ciepła, gdzie odzyskiwana jest energia cieplna. Dzięki temu zimą powietrze w mieszkaniach można podgrzewać o trzy‑cztery stopnie, a latem chłodzić.
– W naszych zasobach jest tylko jeden wysoki budynek, który ma wentylację mechaniczną. Jego eksploatacja dużo kosztuje, prawie co rok podnosimy mieszkańcom czynsze. Od dawna szukamy rozwiązania technicznego, które pomogłoby poprawić sytuację. Najprościej byłoby wymienić wszystkie urządzenia na nowe, ale przestarzały system nadal by funkcjonował. Ale wpadliśmy na pomysł zastosowania rekuperacji, którą wykorzystuje się już w pięciu blokach na Śląsku. Efekty są rewelacyjne – przyznaje Zbigniew Sipiora, prezes Tarnowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.Dzięki tej metodzie miesięczne opłaty za ogrzewanie powinny być niższe o około 1,50 zł za metr kwadratowy mieszkania. Koszty inwestycji związanej z rekuperacją powinny zwrócić się już po pięciu latach. Dodatkową zaletą będzie możliwość schłodzenia powietrza w mieszkaniach latem.– W wieżowcach świeże powietrze będzie wprowadzane kanałami zsypowymi, a w każdym mieszkaniu zostanie zamontowane urządzenie nawiewne, dźwiękochłonne i mające zabezpieczenie przeciwpożarowe. Na dodatek taką wentylacją można sterować na odległość – wyjaśnia prezes.
Przedstawiciele spółdzielni zorganizowali spotkanie z mieszkańcami bloku przy Leśnej 15, którzy wyrazili zgodę na prowadzenie inwestycji, która kosztować będzie 520 tys. złotych. Spółdzielnia wspomoże się kredytem, ale starać się też będzie o dofinansowanie z funduszy unijnych. Inwestycja zostanie zrealizowana przez krakowską firmę wiosną przyszłego roku.
W ciągu najbliższych trzech lat spółdzielnia zamierza zastosować metodę rekuperacji również w innych budynkach.

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Opinie w treści
Zobacz wszystkie komentarze