Od grudnia jeździmy pendolino

0
147
fot. www.rynek-kolejowy.pl
REKLAMA

Najnowocześniejszy pociąg w Polsce na trasę Rzeszów – Dębica – Tarnów – Kraków – Warszawa – Gdańsk – Sopot – Gdynia wyruszy 13 grudnia. „Błękitna strzała”, jak często się go nazywa, będzie kursowała od poniedziałku do soboty, z tego kalendarza wyłączona jest, oprócz niedziel, większość dni świątecznych.
Z Tarnowa pendolino będzie odjeżdżał o godzinie 6.47. W Warszawie Centralnej zamelduje się o godz. 10.05. To dobra pora na różnego rodzaju załatwienia, także na turystykę i na zakupy. Cena biletu podstawowego w klasie II, jak pokazuje wyszukiwarka kolejowa, będzie wynosiła od ok. 115 zł. Wiadomo jednak, że PKP Intercity będzie stosowało okresowe promocje i rabaty. Młodzież szkolna i studenci mogą liczyć na ustawowe zniżki.
W klasie II pasażerowie otrzymają bezpłatny napój, w klasie I, o kilkadziesiąt zł droższej, będą serwować kawę lub herbatę, zimny napój oraz ciastko. Cały skład jest bezprzedziałowy.
O ile czas podróży z Tarnowa do Warszawy, wynoszący 3 godz. 18 min, wydaje się do zaakceptowania, tym bardziej że po drodze do stolicy zaplanowano trzy przystanki (także w Krakowie Płaszowie), to wynoszący 56 minut przejazd do Krakowa Głównego nie robi większego wrażenia. Tym bardziej że już przed modernizacją szlaku kolejowego na tym odcinku zwykły pociąg pospieszny pokonywał 80 kilometrów w godzinę i pięć minut. Wygląda na to, że pendolino rozwinie tu prędkość poniżej 160 km na godz.
Warto też przypomnieć, że dotychczas władze kolejowe utrzymywały, iż po remoncie torów pociągi z Tarnowa do Krakowa będą dojeżdżać w 40 minut. Bardzo prawdopodobne, że czas jazdy pendolino ulegnie skróceniu, gdy cały szlak zostanie zmodernizowany, co zaplanowano na 2016 rok.
Ale jeśli nawet „Błękitna strzała” będzie w przyszłości potrzebowała na dojazd do Krakowa mniej niż 50 min, mało prawdopodobne jest, by było wielu chętnych do podróży. Oszczędność czasu – w porównaniu ze zwykłym pospiesznym – i tak pozostanie niewielka, a cena biletu dużo wyższa – od ok. 54 zł (bez rabatu).
Można przypuszczać, iż pendolino zostanie wykorzystany przez pasażerów z Tarnowa i okolic do dłuższych podróży. Dzięki temu połączeniu miasto zyskuje nie tylko bezpośrednią łączność ze stolicą, ale także z Bałtykiem. To ważne, zwłaszcza w okresie wakacji. Do Gdyni dojedziemy w 6 godzin 50 minut; dotychczas podróż na Wybrzeże, z przesiadką w Krakowie, mogła trwać nawet ponad 10‑12 godzin.
Z Gdyni do Rzeszowa nowy pociąg wyruszy o godz. 16.25, w Warszawie będzie ok. 19.50, w Tarnowie o 23.12. Trzeba przyznać, że pory wyjazdów z Tarnowa i powrotów z Warszawy są korzystne. Pasażer z Tarnowa będzie miał w stolicy do dyspozycji ponad 9 godzin. Pendolino do stacji końcowej Rzeszów Główny dotrze dwanaście minut po północy.
„Błękitna strzała” była widziana w naszych okolicach już początkiem listopada. W tym czasie trwały jazdy testowe na odcinku, który został włączony do nowego rozkładu jazdy Intercity.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o