Orkiestra gra… i zbiera datki

0
201
W ubiegłym roku w samym Tarnowie zebrano ponad 430 tys. zł, pozyskano również kilkanaście litrów krwi, fot. Paweł Topolski
REKLAMA

Przed nami już 28. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zaplanowany na 12 stycznia. W programie tarnowskiego finału znalazły się m.in. zawody wędkarskie, koncerty. W tym roku pieniądze zbierane są na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji. W Tarnowie kwestować będzie ponad tysiąc wolontariuszy. Wśród nich także ci, którzy podczas pobytu w szpitalach mogli korzystać ze sprzętu zakupionego dzięki wsparciu WOŚP.

REKLAMA

Warto przypomnieć efekty kilku ostatnich zbiórek w ramach tarnowskich finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, które są imponujące. W ubiegłym roku w samym Tarnowie zebrano ponad 430 tys. zł, pozyskano również kilkanaście litrów krwi. To był rekordowy finał, chociaż w cieniu tragicznych wydarzeń w Gdańsku i ataku na tamtejszego prezydenta Pawła Adamowicza. W styczniu 2018 roku w Tarnowie zebrano podczas ponad 370 tys. zł, a rok wcześniej ponad 350 tys. zł. Z roku na rok kwoty są coraz wyższe.
Przed nami już 28. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zaplanowany na 12 stycznia. W Tarnowie kwestować będzie ponad tysiąc wolontariuszy.
– 800 osób to wolontariusze sztabu WOŚP przy Pałacu Młodzieży w Tarnowie, a 287 osób to wolontariusze sztabu w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika w Tarnowie. Wolontariuszami są zarówno osoby indywidualne, jak i grupy skupiające młodych tarnowian, rozliczające się z naszym sztabem po zakończeniu zbiórki. Zauważamy wśród wolontariuszy rodzinne tradycje – dwie dekady temu kwestowali rodzice mając sami wtedy po dwadzieścia lat, dziś kwestują ich nastoletnie dzieci. Co ciekawe i bardzo budujące, to obecność wśród wolontariuszy osób, których najbliżsi podczas pobytu w szpitalach korzystali ze sprzętu zakupionego przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Są też wolontariusze, których zdrowie i życie zostało kiedyś uratowane dzięki specjalistycznej aparaturze z WOŚP – mówi Agata Grudzień, zastępczyni szefowej Tarnowskiego Sztabu WOŚP przy Pałacu Młodzieży.
Celem 28. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest zapewnienie najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej – wolontariusze zbierać będą pieniądze na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji, a także na zakup wyposażenia dla oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej. Na liście sprzętu, który WOŚP chce zakupić, są m.in. lampy operacyjne, stoły operacyjne, aparaty do znieczulenia, sprzęt monitorujący, urządzenia teletransmisyjne, zestawy endoskopowe.
Tegoroczny tarnowski finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy rozpocznie się już 10 stycznia zawodami pływackimi w Tarnowie-Mościcach. Szczegółowy program umieszczono na plakatach, a także na stronie internetowej tarnowskiego sztabu WOŚP. Odpłatnością za udział w wielu wydarzeniach jest datek do puszki. Co przygotowano?
– W sobotę, 11 stycznia, zapraszamy do Biskupic Radłowskich na Ogólnopolskie Zawody Wraków, Zawody Quadów i Aut Terenowych, a także na otwarte zawody kartingowe na torze przy ul. Kochanowskiego. Wspólnie z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy zagra tarnowskie przedszkole przy ul. Długiej 23a. Działająca tu przedszkolna grupa teatralna pokaże przedstawienie „Pinokio”. Zagrają z nami także tarnowscy wędkarze, organizując zawody wędkarskie i konkurs rzutu wędką do serduszka; to wszystko na terenie zbiornika Trzydniaki S1 – dodaje Agata Grudzień.
Zbiórka datków do puszek prowadzona będzie 12 stycznia od godziny 6. Finałowy koncert rozpocznie się około godz. 15 na placu Kazimierza Wielkiego w Tarnowie. Zwyczajowo już będzie można spróbować pysznego żurku przygotowanego przez restaurację Tatrzańska, a rozdawanego – za datki do puszek – przez dziennikarzy Radia ESKA. O zasadach udzielania pierwszej pomocy i bezpiecznego obchodzenia się z ogniem opowiedzą strażacy z OSP w Koszycach Wielkich.
Muzyczną częścią tarnowskiego finału WOŚP będą występy młodych zespołów związanych z Tarnowem. Zagrają Nieprzyjaciele, Azyl w Środku Miasta, Gabi Nawój z zespołem. Gwiazdą wieczoru będzie Bartas Szymoniak, były frontman legendarnego Sztywnego Pala Azji, artysta kreujący nowe zjawisko na polskiej scenie muzycznej – twórca stylu beatrock – gatunku łączącego elementy beatboxu, wokali i żywych instrumentów. Koncert zakończy światełko do nieba oraz słodki poczęstunek – tort od piekarni Strusinianka.
Pierwsze informacje o efektach zbiórki w Tarnowie pojawią się zapewne już 13 stycznia. Na podsumowanie tarnowskiego finału poczekamy kilka tygodni. W tzw. międzyczasie prowadzone będą internetowe aukcje rozmaitych przedmiotów, w tym m.in. sportowych gadżetów, obrazów.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o