Orkiestra grała i zbierała

0
89
Sporo atrakcji w ramach 26. tarnowskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Serduszkowe zawody pływackie, wędrówki z psami, turnieje kartingowe lub wyścigi wraków i samochodów terenowych, przejażdżki z instruktorami i egzaminatorami z Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego, koncert na tarnowskim Rynku… – to niektóre wydarzenia, jakie znalazły się w programie 25. tarnowskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wszystko po to, by zachęcić do wspierania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i wrzucenia datków do puszek. Celem tegorocznego finału było wsparcie ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz zapewnienie godnej opieki medycznej seniorom.
W samym Tarnowie kwestowało blisko tysiąc wolontariuszy z dwóch sztabów – sztabu przy Pałacu Młodzieży w Tarnowie oraz sztabu przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. J. Szczepanika w Tarnowie. Pierwsze informacje o efektach zbiórki są optymistyczne.
– Wolontariusze sztabu przy Pałacu Młodzieży zebrali 240 tys. zł, a do puszek wolontariuszy szkolnego sztabu wrzucono 81 tys. zł. To wstępne dane. Pamiętać trzeba, że wolontariusze mają jeszcze czas na rozliczenie się w sztabach, kontynuowane są niektóre wydarzenia, przez kilka najbliższych dni trwać będą internetowe aukcje na rzecz WOŚP. Nadal można licytować klubową koszulkę tragicznie zmarłego młodego żużlowca Krystiana Rempały, obecnie jej cena wynosi ponad 700 zł. Dokładne dane podsumowujące zbiórkę w Tarnowie poznamy pod koniec stycznia – mówi Agata Grudzień ze sztabu WOŚP przy Pałacu Młodzieży w Tarnowie.
Zimowa aura nie zniechęcała ani wolontariuszy, ani ofiarodawców do udziału w orkiestrowym finale. O coś ciepłego zadbali dziennikarze Radia Eska Tarnów. We współpracy z Restauracją Tatrzańska przygotowali ponad 150 litrów żurku. Kto chciał otrzymać porcję gorącej zupy, wrzucał datek do orkiestrowej puszki. W ten sposób rozdano ok. 300 porcji żurku, a w puszce znalazło się 1477,01 zł. Z kolei o coś słodkiego zadbała Strusinianka, przygotowując na finał wielki tort.


Dąbrowa Tarnowska już po raz 19. zagrała w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. W ostatnią niedzielę odbyło się kilka koncertów, rozgrywano turnieje sportowe, a wolontariusze zbierali datki. W dąbrowskim szpitalu znajduje się kilkadziesiąt sztuk sprzętu zakupionego przez fundację Jerzego Owsiaka. Jego wartość wynosi ponad 933 tysiące złotych, czyli o ponad pół miliona więcej niż mieszkańcy zebrali na WOŚP.
– Program imprezy układamy tak, aby był atrakcyjny dla dzieci i młodzieży, ale także dla dorosłych mieszkańców, którzy na konto WOŚP przekazują największe datki. Każdorazowo w sztabie orkiestry pracowało od 70 do 90 wolontariuszy, w większości gimnazjalistów, w tegorocznym finale było ich 72. Swoim zasięgiem obejmujemy teren niemal całego powiatu – mówi dyrektor Dąbrowskiego Domu Kultury, Paweł Chojnowski.
Tak było i w tym roku, w siedzibie DDK widzowie oglądali pokazy taneczne i podziwiali występy zespołów muzycznych – AK47, White Dust i Coldfire. Spośród imprez towarzyszących warto wymienić turnieje pływacki oraz piłki siatkowej i halowej piłki nożnej. Wpisowe, które pobierane było od drużyn, stanowiło datki dla WOŚP.
– W czasie osiemnastu poprzednich finałów wpłaciliśmy na konto WOŚP 410 tysięcy złotych. Tylko w latach 1999‑2005 nasz miejscowy szpital dostał od fundacji Owsiaka sprzęt o wartości ponad 355 tysięcy złotych – wylicza dyrektor Chojnowski. Warto podkreślić, że w roku 2005 sprzęt ten stanowił 60 procent wyposażenia oddziału noworodkowego, był wśród nich między innymi, bardzo kosztowny aparat do USG ENVISOR‑1. Od roku 2006 do 2016 szpital zyskał sprzęt o wartości blisko 600 tysięcy złotych między innymi kardiomonitory czy stanowisko do resuscytacji noworodków.

* * *

Ponad 80 tys. złotych, czyli o ponad 20 tys. więcej niż przed rokiem – tak imponującym wynikiem finansowym zakończył się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Brzesku. Pieniądze na ulicach miasta i okolicznych miejscowości zbierało 160 wolontariuszy. W Regionalnym Centrum Kulturalno‑Bibliotecznym odbyła się licytacja przedmiotów przekazanych przez przedsiębiorców i osoby prywatne.
Podczas licytacji w Regionalnym Centrum Kulturalno‑Bibliotecznym zgromadzono ponad 19 tys. zł. Tradycyjnie największym powodzeniem cieszyły się złote serduszka, oferowane już od kilkunastu lat przez brzeski sztab WOŚP. Wyroby jubilerskie to dar serca złotnika Krzysztofa Wrony, tło dla nich przygotowuje w ramach własnego wkładu w akcje Brzeska Oficyna Wydawnicza.

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o