Otrzymaliśmy od Sanepidu odpowiedź na Wasze pytania

2
2209
Sanepid Tarnów
REKLAMA

Ostatnio wysyłaliście prośby aby zapytać sanepid w Tarnowie o kilka kwestii. W związku z tym zadaliśmy Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej Województwa Małopolskiego trzy pytania:

– Ile osób w Tarnowie i powiecie tarnowskim zmarło z powodu SARS-CoV-2, a ile z powodu chorób już współistniejących?
– Czy sanepid może nakładać kary administracyjne na zdrowe osoby, które nie używają maseczek?
– W jaki sposób można na ulicy rozpoznać chorego na covid? Jakie są konkretne objawy?

REKLAMA

Na pierwsze pytanie Sanepid odpowiedział, iż w mieście Tarnów i w powiecie Tarnowskim odnotowano 26 zgonów. Jednak nie jest powszechną informacją, iż każda z tych osób miała już inne choroby współistniejące.

Jeżeli chodzi o karanie za brak maseczek to Sanepid odpowiedział wymijająco. Poinformowali nas, że tym zajmują się funkcjonariusze policji, powołując się na  art.54 Kw , który stanowi, że:

Kto wykracza przeciwko wydanym z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że Sanepid samodzielnie nie łapie ludzi bez maseczek na ulicach, to robi policja i straż miejska. Sanepid wystawia kary administracyjne na podstawie wniosku od policjanta lub strażnika, i właśnie z tego powodu zainteresowała nas odpowiedź na nasze pytanie. Będziemy musieli zadać je ponownie ponieważ nie daje nam spokoju art. 46b pkt 4 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych, który wyraźnie wskazuje, kto może być zmuszany do używania maseczki. Zgodnie z przepisem tylko osoba chora lub podejrzana o zakażenie może zostać zmuszona do użycia maseczki. I tu pojawia się odpowiedź na trzecie pytanie, czyli w jaki sposób funkcjonariusz może zażądać od nas noszenia maseczki, skoro nie wie czy jesteśmy chorzy.

Trzecia odpowiedź nie powinna być zbyt wielkim zaskoczeniem, ponieważ chorych na COVID nie rozpoznaje się na ulicy, tylko na podstawie przeprowadzonego testu. Więc jak można karać osoby podejrzane o koronawirusa, skoro tylko wynik testu jest podstawą do tego, aby móc stwierdzić zakażenie lub podejrzenie zakażenia?

REKLAMA

Ustaw powiadomienia
Powiadom o
2 komentarzy
NAJNOWSZE
NAJSTARSZE NAJWYŻEJ OCENIANE
Inline Feedbacks
View all comments