Pierwsza Komunia Święta pod znakiem zapytania

0
298
komunia-koronawirus

„Jeżeli stan epidemii nie zostanie odwołany, uroczystości pierwszokomunijne nie będą organizowane” – brzmi komunikat Kurii Diecezjalnej w Tarnowie w sprawie uroczystości Pierwszej Komunii Świętej w diecezji tarnowskiej w 2020 roku. Kuria pozostawia sobie jednak furtkę, ponieważ w przypadku, w którym stan epidemii zostanie odwołany, a dzieci powrócą do szkół, decyzja o organizacji uroczystości pierwszokomunijnych będzie uzależniona od woli rodziców w porozumieniu z proboszczem parafii.

„W obecnej sytuacji epidemii w Polsce przynajmniej do Wielkanocy placówki edukacyjne pozostają zamknięte dla uczniów. Na czas obowiązywania tych obostrzeń nie będą organizowane żadne spotkania formacyjne oraz uroczystości związane z przystępowaniem dzieci po raz pierwszy do spowiedzi świętej i Eucharystii” – informują przedstawiciele Kurii Diecezjalnej w Tarnowie w specjalnie przygotowanym komunikacie, w którym można przeczytać, że niezależnie od decyzji o ewentualnym odwołaniu stanu epidemii oraz otwarciu szkół, uroczystości pierwszokomunijne w kwietniu nie będą organizowane, natomiast taka możliwość w maju i miesiącach późniejszych jest uwarunkowana od tego, czy stan epidemii zostanie odwołany. Jeżeli tak się nie stanie, uroczystości pierwszokomunijne również się nie odbędą. W sytuacji, kiedy stan epidemii zostanie odwołany, a dzieci powrócą do szkół, decyzja będzie uzależniona od woli rodziców w porozumieniu z proboszczem parafii, jednak w takim przypadku należy zachować wszelkie środki ostrożności.
„Decyzje rodziców o przystąpieniu ich dzieci do Pierwszej Komunii Świętej poprzedzonej przystąpieniem do sakramentalnej spowiedzi świętej powinny być w każdym przypadku dyktowane dobrem dzieci oraz powagą sakramentów świętych, stąd usilnie prosimy, aby nie warunkować udziału w uroczystościach innymi względami, np. rezerwacją lokali. W związku z tymczasowym zawieszeniem w parafiach wszelkich spotkań formacyjnych, a także ograniczonym kontaktem z katechetami, prosimy rodziców, aby podjęli z dziećmi indywidualną katechezę domową w oparciu o materiał wskazany przez katechetę lub proboszcza” – informuje Kuria Diecezjalna i dodaje, że o dalszych decyzjach będzie informować w miarę rozwoju sytuacji w kraju.

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o