PKP zapewniają o bliskim finiszu robót, ale…

0
80
Budowie wiaduktu nad aleją Tarnowskich towarzyszą różne przeciwności | fot. Paweł Topolski
REKLAMA

Kolejarze tłumaczą niekończące się roboty przyczynami obiektywnymi, głównie problemami z odwodnieniem terenu. Tymczasem tarnowianie są już mocno zniecierpliwieni przedłużającymi się remontami wiaduktów kolejowych i dróg, które od kilku lat paraliżują komunikację w mieście. – Mogą zaistnieć przeszkody obiektywne, ale nic nie tłumaczy tak powolnego tempa robót – uważają w tarnowskim Zarządzie Dróg i Komunikacji.
– Proszę mi wierzyć, tylko pozornie niewiele się dzieje na placach budów – odpowiada na te zarzuty Dorota Szalacha, rzeczniczka PKP Polskie Linie Kolejowe. – Ze względu na specyfikę prac nie zawsze potrzebna jest na miejscu liczna ekipa robotników. PKP Polskim Liniom Kolejowym jako inwestorowi zależy, by inwestycje dobrze służyły pasażerom kolei i mieszkańcom przez dziesięciolecia. Zależy nam też, aby jak najszybciej mogli tarnowianie korzystać ze wszystkich modernizowanych przez nas wiaduktów. Większość jest już gotowa i usprawnia komunikację w mieście.
Ostatnio przedstawiony harmonogram zakłada finalizację pozostałych kolejowych inwestycji w mieście nad Białą do końca 2018 roku. W PKP Polskie Linie Kolejowe zapewniają, że zostaną dotrzymane tegoroczne terminy zakończenia przebudowy ostatnich czterech wiaduktów na ulicach: Krakowskiej, Gumniskiej i Warsztatowej oraz alei Tarnowskich. W Zarządzie Dróg i Komunikacji chcą wierzyć w te zapowiedzi, ale przyjmują je „z dużą rezerwą”. Powątpiewają też mieszkańcy obserwujący na co dzień postęp robót.
W PKP przekonują jednak, że wykonawca zdąży na czas ze wszystkimi pracami.
– Harmonogram przy ostatnich czterech wiaduktach w Tarnowie został zaktualizowany i jest on zbieżny z terminami deklarowanymi pod koniec ubiegłego roku. Zakończenie robót w terenie przy tych obiektach planujemy w trzecim kwartale bieżącego roku, natomiast otwarcie dróg dla użytkowników powinno nastąpić w czwartym kwartale. Należy oczywiście pamiętać, że jeśli terminy zostaną dotrzymane, konieczny będzie jeszcze techniczny odbiór robót budowlanych przed oddaniem wiaduktów i dróg do użytku.
Kontynuowane są prace przy czterech wiaduktach spośród dwunastu obiektów przebudowywanych lub budowanych w Tarnowie. Największe perturbacje wystąpiły niedawno na alei Tarnowskich, gdzie powstał nowy bezkolizyjny wiadukt w miejsce dotychczasowego przejazdu. Po przebudowie układu drogowego i sieci wodociągowej wykonano zabezpieczenie w postaci tzw. ścian szczelinowych, ale siły natury okazały się mocniejsze. Wody gruntowe zaczęły znowu gwałtownie napływać do wykopu. Konieczne stało się ich wypompowanie i wykonanie nieplanowanej wcześniej izolacji przeciwwodnej. Mimo tych przeciwności inwestor zakłada, że wszystkie prace powinny zakończyć się w czwartym kwartale tego roku. Słowo kolejarza?

REKLAMA
REKLAMA

Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments