Pochwały dla „Azotów”, nagany dla samorządowców

0
118
REKLAMA

Już po raz piąty głosami naszych Czytelników, zespołu redakcyjnego i niezależnego jury typowaliśmy kandydatów do największych sukcesów i wpadek minionego roku. Tegoroczny plebiscyt Złote Róże i Złote Rózgi wzbudził spore zainteresowanie, otrzymaliśmy ponad 1 000 głosów, bardzo wielu było także kandydatów do wyróżnień i nagan. Wszystkim Czytelnikom serdecznie dziękujemy za udział.

REKLAMA

Zanim podamy zwycięzców w obydwu kategoriach, przypomnijmy, które osoby, instytucje i wydarzenia były najczęściej typowane.

Czytelnicy dostrzegli sukcesy i ekspansję Azotów Tarnów, pisali w uzasadnieniach przyznania Złotej Róży, że firma się rozrasta, przejmuje kolejne zakłady, również jej wyniki finansowe są imponujące, a przy tym siedziba całej grupy kapitałowej nadal jest w Tarnowie. Podkreślano, że to zasługa obecnego zarządu „Azotów”, ale również dostrzegano w tym rękę byłego ministra skarbu Aleksandra Grada.
W przypadku III LO w Tarnowie podkreślano wysoki poziom nauczania i wzrastającą z roku na rok liczbę olimpijczyków, którzy mają na swoim koncie krajowe i międzynarodowe sukcesy. Wśród kandydatów do Złotych Róż znaleźli się także: młody plastyk Kamil Kukla, którego debiut został powszechnie zauważony; grający progresywnego rocka zespół AnVision, o którym sporo ostatnio słychać nie tylko lokalnie; po raz kolejny Piotr Pociask, muzyk, pomysłodawca i dyrektor cieszącego się coraz większym powodzeniem i rosnącego w siłę festiwalu Tarnów Jazz Contest; obchodzący w minionym roku jubileusz 30‑lecia pracy artystycznej malarz Marek Niedojadło, którego prace pojawiły się m.in. w prestiżowym brytyjskim domu aukcyjnym Christie; Ewa Łączyńska‑Widz, dyrektorka Galerii Miejskiej w Tarnowie, która okazała się godną następczynią zmarłego niedawno Bogusława Wojtowicza, utrzymując poziom galerii prezentującej coraz ciekawszą ofertę; Centrum Sztuki Mościce, którego różnorodne propozycje pokazują, że wyrasta na czołową instytucję kulturalną miasta i regionu; internetowy serwis MuzycznyTarnów.pl, wokół którego nie tylko skupia się środowisko młodych muzyków tarnowskich, ale którego animatorzy organizują również udane koncerty; Anna Grygiel szefująca od lat Tarnowskiej Nagrodzie Filmowej; muzyk i animator życia muzycznego w Tarnowie, Wojtek Klich; nasz stały współpracownik, krytyk filmowy Łukasz Maciejewski za profesjonalizm, wielość publikacji prasowych, telewizyjne występy i ostatnie książki jego autorstwa, ale również przygotowywanie atrakcyjnego programu kina Millennium; znakomity malarz Wilhelm Sasnal, mościczanin, który nie tylko podkreśla związki z Tarnowem, ale również jest w mieście częstym gościem, zostawiając tutaj swoje artystyczne ślady. Za wrażliwość na los zwierząt i działania mające na celu ich obronę Czytelnicy chcieli wyróżnić Annę i Krzysztofa Giemzów z tarnowskiej Fundacji „Zmieńmy świat”; arcybiskupa Wiktora Skworca, który w istotny sposób zaznaczył swoją obecność w Tarnowie i regionie; prezesa Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Stanisława Klimka za bezinteresowną pomoc niesioną innym; radnego Jakuba Kwaśnego za zdroworozsądkowe podejście do tarnowskich spraw; Grzegorza Ślusarczyka, autora koncepcji przebudowy ul. Krakowskiej za jego walkę o właściwą jakość realizacji projektu. Na długiej liście znaleźli się również piłkarze Bruk‑Betu Nieciecza, którzy szybko zmierzają do ekstraklasy oraz Polskie Koleje Państwowe za nowy dworzec w Tarnowie.

Sporo było kandydatów do Złotych Rózg, wśród których zdecydowanie dominował tarnowski samorząd jako całość i konkretne miejskie instytucje i osoby z prezydentem Ryszardem Ścigałą na czele, któremu Czytelnicy wypunktowali chowanie się za plecy urzędników w trudnych sytuacjach, brak zdecydowanych kroków i odwagi w podejmowaniu decyzji w najważniejszych dla miasta sprawach. Wśród konkretnych zarzutów wymieniane są najczęściej ślimaczące się miejskie inwestycje drogowe, ze szczególnym uwzględnieniem remontu ul. Krakowskiej i niedomówieniami z tymże remontem związanymi, ale są też inne, np. zakup nowej limuzyny dla wiceprezydentów przy jednoczesnych ostrych cięciach budżetowych. Wiceprezydentowi Tarnowa Henrykowi Słomce‑Narożańskiemu spore grono osób przysyłających do nas swoje typy przypisywało „sukces” zwany remontem ul. Krakowskiej – jako odpowiedzialnemu w Urzędzie Miasta Tarnowa za drogowe inwestycje. Za nie zawsze przemyślane i racjonalne likwidowanie szkół i przedszkoli sporo głosów zebrały władze samorządowe Wojnicza, Tarnowski Zarząd Dróg Miejskich za całokształt, Tarnowski Teatr za zmarnowane dwa sezony, radni zasiadający w Komisji Kultury Rady Miejskiej Tarnowa za zgodę na to, aby w miejskim budżecie na kulturę zostało przeznaczonych najmniej pieniędzy ze wszystkich miast w Polsce, porównywalnych z Tarnowem; tarnowscy radni‑lekarze za zafundowanie swoim kolegom po fachu bezpłatnego parkowania; były poseł Jacek Pilch za zmarnowanie dobrze się zapowiadającej kariery politycznej; żużlowcy Tauronu Azotów (głównie Kasprzak i Ułamek) za słaby wynik przy bardzo wysokich apanażach; trener żużlowców Marian Wardzała za brak umiejętności kierowania i integracji drużyny.
Powyżej wymieniliśmy instytucje i osoby, które najczęściej pojawiały się w typowaniu Czytelników, ale dodać trzeba, iż typów było znacznie więcej. Do Złotych Róż: cheerleaderki ze Studia Tańca „Honorata”, Tarnowskie Centrum Informacji, zespół Totentantz, Stanisław Olszówka, PWSZ w Tarnowie, Roman Ciepiela.

W tegorocznym plebiscycie nasi Czytelnicy jakoś nie szafowali hojnie Złotymi Rózgami, ewidentnie woleli dostrzegać pozytywy i nagradzać. Poza wymienionymi wyżej kandydatami do Rózg pojawili się jeszcze: Zdzisław Janik za sprzedaż dworca PKS, tarnowski radny Jacek Łabno, burmistrz Wojnicza Jan Kurek, MPK w Tarnowie (bez motywacji), tarnowscy radni PO i Tarnowian za likwidację przedszkoli.
A teraz zwycięzcy tegorocznego plebiscytu. Przypomnijmy, iż jest to wypadkowa głosów Czytelników, zespołu redakcyjnego TEMI i niezależnego jury w składzie: Monika Faron‑Miśtak, dziennikarka Radia RDN, Dorota Kunc‑Pławecka, rzecznik prasowa prezydenta Tarnowa i Paweł Sroka, dziennikarz TVP Kraków:

Złote Róże:
Azoty Tarnów,
Łukasz Maciejewski,
Piotr Pociask.

Wyróżnienia, czyli Srebrne Róże:
Wojciech Klich,
III Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie,
Stanisław Klimek.

Złote Rózgi:
Ryszard Ścigała,
tarnowscy radni‑lekarze,
Henryk Słomka‑Narożański.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o