Policjant łapie w sieci

0
136
Przestępczość przeprowadza się do wirtualnego świata
REKLAMA

Szybki rozwój nowoczesnych technologii powoduje wciąż nowe zagrożenia i rodzaje przestępczości. Coraz częściej dochodzi do łamania prawa w wirtualnym świecie, a stróże prawa muszą temu przeciwdziałać i wyłapywać grasujących w cyfrowej sieci. W 2014 r. w każdej komendzie wojewódzkiej utworzono wydział do zwalczania cyberprzestępczości. Zajmuje się on monitorowaniem Internetu i ujawnianiem treści prawnie zabronionych oraz zdarzeń i zachowań o charakterze przestępczym. Poszukuje też i ustala sprawców przestępstw wykorzystujących technologie informatyczne.
Pod koniec zaś ub. roku powstało w Komendzie Głównej Policji specjalne biuro do walki z cyberprzestępczością, co świadczy o jak najbardziej realnym zagrożeniu.
– Ta przestępczość była dotąd ścigana, jednak jej rosnąca skala wymaga obecnie utworzenia odpowiednich struktur, podobnie jak było kiedyś ze zwalczaniem przestępczości narkotykowej – argumentują w policji.
Wzrasta liczba spraw, gdzie głównym źródłem dowodów przestępstw są tablety, a także smartfony. Swoistym znakiem czasu są policyjne przeszukania z udziałem informatyka śledczego, który ma za zadanie prawidłowo zabezpieczyć dowody w postaci np. komputerów, telefonów komórkowych, kart pamięci. Policjanci zajmują się najczęściej oszustwami na aukcjach internetowych – to już prawdziwa plaga. W dalszej kolejności piractwem komputerowym (czyli nielegalnym kopiowaniem i rozpowszechnianiem oprogramowania, filmów, muzyki itp.) oraz próbami wyłudzeń. Rzadziej ujawniane są włamania hakerskie, kradzież pieniędzy online czy udostępnianie treści pedofilskich.
– Przestępstwa w sieci są często wyrafinowane i zwykły użytkownik może nie zauważyć wirtualnych pułapek. Fizycznie nikt go nie skrzywdzi, ale może dotkliwie zaboleć, jeśli da się oszukać przez komputerowych przestępców i straci pieniądze – ostrzega asp. sztab. Paweł Klimek z Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie. – Pokrzywdzeni i poszkodowani mogą oczywiście liczyć na policyjną interwencję i śledztwo, w pierwszej kolejności naszych tarnowskich funkcjonariuszy. W razie potrzeby wspierają nas specjaliści Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, dla których cyfrowa sieć nie ma wielu tajemnic…

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o