Pora do przedszkola

0
78
przedszkole
REKLAMA

Statystycznie rzecz biorąc sytuacja nie wygląda różowo. Licząc od nowego roku szkolnego, w Tarnowie w wieku przedszkolnym będzie 4 016 dzieci. Tych urodzonych w 2009 r., czyli trzylatków, doliczono się – 1 044, czterolatków – 1 081, pięciolatków – 920 i sześciolatków – 971. Procentowo do przedszkoli uczęszcza w mieście 92 proc. dzieci, to bardzo dużo. Wynika z tego, że w domach pod opieką mam i babć zostanie niewiele maluchów. Ile „starszaków” wybierze szkołę? Nie wiadomo.

REKLAMA

Od września przestaną działać trzy przedszkola o numerach 9, 22 i 23,
czyli w kolejności: na osiedlu Legionów Henryka Dąbrowskiego, przy ul. Józefa Piłsudskiego oraz Szpitalnej. To oznacza 150 miejsc mniej. Jednak równocześnie Przedszkole nr 8 przy ul. Olszynowej przeniesione zostanie do nowo powstałego budynku i tym samym zwiększy liczbę swoich oddziałów z sześciu do ośmiu, co przekłada się na 50 miejsc więcej w stosunku do obecnego stanu. Władze miasta odstąpiły również od początkowego zamiaru „wchłonięcia” placówki nr 27 przez rozbudowaną „ósemkę”. W sumie w miejskich przedszkolach będzie czekało na kandydatów 3 200 miejsc. Natomiast przedszkola niepubliczne mogą przyjąć około 160 dzieci.
Nowością będą oddziały przedszkolne utworzone w czterech tarnowskich szkołach podstawowych numer: 3, 8, 11 i 23. Każda z nich jest gotowa przyjąć do jednego oddziału maksymalnie 25 dzieci, co w sumie zapewni miejsca setce przedszkolaków. W ubiegłym tygodniu zgłoszonych było już 79 pięciolatków i sześciolatków.
Zapisy w przedszkolach rozpoczęły się 1 marca i przez pierwsze dwa tygodnie dotyczyły wyłącznie składania tzw. „Deklaracji pozostania w przedszkolu” dla dzieci już uczęszczających. Potem przyszła pora na składanie „Kart zgłoszenia” dla nowych dzieci. Nabór potrwa do 13 kwietnia, a 27 kwietnia opublikowane zostaną listy przyjętych. Kolejność składania podań nie ma wpływu na wynik rekrutacji. Ważne, by podania były kompletne i złożone w terminie.
Przedszkole nr 27 przy ul. Okrężnej dysponuje 50 miejscami, w Przedszkolu nr 3 przy ul. Chopina jest ich drugie tyle. W „trójce” 66 dzieci zadeklarowało chęć pozostania w placówce, a w pierwszym dniu naboru wpłynęły podania od 9 kandydatów.
180 miejscami dysponuje Przedszkole nr 32 przy ul. Długiej. Już wiadomo, że 128 obecnych przedszkolaków chce tu pozostać. W pierwszych dwóch dniach naboru wpłynęło 17 zgłoszeń, głównie od rodziców trzylatków. Najwięcej wolnych miejsc ma obecnie Przedszkole nr 8. Mimo że kontynuację pobytu zadeklarowała ponad setka dzieci, to, doliczając do „starych” kolejne miejsca uzyskane dzięki przeprowadzce do nowego budynku, placówka może przyjąć jeszcze ponad 90 maluchów.
W Przedszkolu nr 14 przy ul. Pułaskiego deklarację złożyło 117 obecnych przedszkolaków, co oznacza, że pozostały wolne 33 miejsca. Liczba zgłoszeń dowodzi, że chętnych będzie dużo więcej niż miejsc, więc o losie zainteresowanych zdecyduje komisja rekrutacyjna. Ponieważ prowadzenie przedszkoli jest zadaniem własnym gminy, dlatego w pierwszej kolejności rozpatruje się podania mieszkańców Tarnowa.

W pierwszej kolejności przyjmowane są dzieci w wieku 6 i 5 lat celem odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego.
Ale jeśli w danym przedszkolu oddział sześciolatków jest już zapełniony, to nie znaczy, że przyjęcia prowadzone będą dalej kosztem dzieci trzyletnich czy czteroletnich. W następnej kolejności przyjmowane są dzieci matek lub ojców samotnie je wychowujących, rodziców niepełnosprawnych oraz dzieci z rodzin zastępczych.
Sześciolatków odciągają od przedszkoli – kusząc na różne sposoby – tarnowskie szkoły. Coraz częściej organizują tzw. dni otwarte, zapraszają do siebie rodziców wraz z dziećmi.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o