Postaw na strzeżonym

0
302
REKLAMA

Niejeden już kierowca wyjeżdżał z niestrzeżonych parkingów uszkodzonym samochodem, nie mogąc liczyć na zadośćuczynienie. Szukając miejsca na pozostawienie samochodu, rzadko zastanawia się nad konsekwencjami wyboru parkingu strzeżonego bądź tylko dozorowanego, nie zwraca uwagi na regulamin itp. Tymczasem działają one w oparciu o inne przepisy i ich odpowiedzialność nie jest identyczna.
– Pozostawienie samochodu na parkingu strzeżonym stanowi zawarcie umowy przechowania, przez którą przechowawca zobowiązuje się zachować w stanie niepogorszonym rzecz ruchomą oddaną mu na przechowanie. Istotne jest określenie w umowie przechowania numeru rejestracyjnego oraz modelu pojazdu. Tylko pod takim warunkiem właściciel parkingu strzeżonego może ponosić odpowiedzialność za prawidłową i skuteczną ochronę przed utratą lub uszkodzeniem pojazdu pozostawionego na przechowanie – tłumaczą prawnicy.
Pozostawienie zaś auta na parkingu dozorowanym oznacza wyłącznie umowę wynajęcia miejsca postojowego. Nie ma przy tym znaczenia, że parking jest otoczony ogrodzeniem, a przy wjeździe znajduje się szlaban. Pozostawiając samochód w takim miejscu, musimy się liczyć z odmową zapłaty odszkodowania za skradziony lub uszkodzony samochód. Obsługujący parkingi dozorowane zwykle nie zapisują numerów ani marki samochodu i ubieganie się o zadośćuczynienie jest na ogół bezcelowe.
Oprócz stref płatnego parkowania, wyznaczonych przez miasto, mamy w Tarnowie zaledwie kilka strzeżonych i płatnych parkingów, gdzie auta są bezpieczne. Dwa znajdują się przy hotelach: Tarnovia (opłata dla samochodu osobowego wynosi tam dwa złote za pierwszą godzinę, za każdą kolejną płacimy już złotówkę) i Cristal Park, gdzie całodobowy postój kosztuje 12 złotych. Kolejne strzeżone parkingi zlokalizowane są: przy ul. Brodzińskiego (prowadzi go Agencja Ochrony Cerber, pobierając dwa złote za każdą rozpoczętą godzinę) oraz przy ul. Bitwy pod Studziankami i na os. Zielonym. Zarządza nimi krakowska spółdzielnia MUSI, która utrzymuje w Małopolsce kilka oddziałów, m.in. w Bochni i Tarnowie. Na tarnowskich parkingach tej firmy za godzinę postoju samochodu osobowego trzeba zapłacić 3 złote, za sześć godzin – 6 złotych, a za całą dobę – 15 zł.
Zazwyczaj na strzeżonych parkingach nie jest tłoczno i znaleźć można wolne miejsca, bo wciąż kierowcy wolą parkować bez opłat. Warto też przypomnieć, że czynny całą dobę prywatny parking przed dworcem PKP nie jest strzeżony, choć wielu tak sądzi, pozostawiając samochód u wrót kolejowego obiektu. Spółka zarządzająca inkasuje od każdego samochodu osobowego po 5 złotych za godzinę, ale w myśl prawa nie dochodzi do zawarcia umowy przechowania, czyli auto pilnowane nie jest…

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o