Proces na pół gwizdka

0
148
– Są takie zagadnienia, które warto potraktować bardziej szczegółowo, domagając się dodatkowych wyjaśnień, dowodów, dokumentów jak np. faktury, potwierdzenia przelewów – mówi Piotr Sak, adwokat, miejski radny
REKLAMA

Ponad 7 mln złotych domaga się od miasta Tarnowa galeria Gemini – ma to być odszkodowanie za zablokowanie rozbudowy centrum handlowego wskutek przyjętych przez radnych w 2016 roku zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Sprawa trafiła do sądu jesienią ubiegłego roku.

REKLAMA

Ponieważ sądowa batalia toczy się o duże pieniądze, treść pozwu i odpowiedzi na pozew wzięli pod lupę miejscy radni z Prawa i Sprawiedliwości. Teraz kierują do prezydenta miasta interpelację w tej sprawie.
Jesienią ubiegłego roku spółka Gemini Jasna Park pozwała miasto Tarnów, domagając się zapłaty ponad siedmiu milionów złotych tytułem odszkodowania za straty wynikające z braku możliwości korzystania z własności w sposób zgodny z dotychczasowym przeznaczeniem, a także z tytułu wydatków poniesionych np. na projekty związane z planowaną rozbudową. Taki jest, zdaniem spółki, skutek zmian wprowadzonych przez radnych dwa lata temu do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części północnego Tarnowa. Z kolei miejscy prawnicy twierdzą, że mimo zmian w planie miejscowym nie doszło do zmiany przeznaczenia nieruchomości czy ograniczenia korzystania z nieruchomości, i roszczenie jest bezzasadne.
Ostatnia rozprawa odbyła się w lutym tego roku, termin kolejnej nie jest znany. Sąd chce pozyskać opinię biegłych odnośnie kilku kwestii. Chodzi m.in. o ustalenie rzeczywistej szkody poniesionej przez Gemini, o wskazanie czy w wyniku zmiany planu miejscowego doszło do istotnego ograniczenia lub uniemożliwienia korzystania przez Gemini z nieruchomości, i czy wcześniej obowiązujący plan miejscowy dopuszczał rozbudowę według planów spółki Gemini Jasna Park.
Ponieważ sądowa batalia toczy się o duże pieniądze, treść pozwu oraz odpowiedzi na pozew wzięli pod lupę miejscy radni z Prawa i Sprawiedliwości. Teraz kierują do prezydenta miasta interpelację z sugestią zaangażowania w sprawę kancelarii zewnętrznej, która mogłaby wspomóc działania prawników zatrudnionych w Urzędzie Miasta Tarnowa. Pod interpelacją podpisali się radni z klubu PiS w Radzie Miejskiej w Tarnowie.
– Bardzo cenimy pracę prawników zatrudnionych w magistracie, są oni jednak bardziej specjalistami w prawie administracyjnym, mają sporo bieżących spraw w samym urzędzie. Stąd nasza sugestia, by w tak poważnej sprawie sięgnąć po pomoc kancelarii zewnętrznej, być może wyspecjalizowanej w sprawach gospodarczych. Uważamy też, że miasto przedstawia w sporze z Gemini bardzo dobre kontrargumenty, niemniej jednak są takie zagadnienia, które warto potraktować bardziej szczegółowo, domagając się dodatkowych wyjaśnień, dodatkowych dowodów, dokumentów jak na przykład faktury, potwierdzenia przelewów – mówi Piotr Sak, adwokat, a także miejski radny.
Autorzy interpelacji dopytują m.in. o to, czy miasto analizując przedłożone przez spółkę Gemini Jasna Park zestawienie wydatków poniesionych na opracowanie koncepcji rozbudowy galerii, zweryfikowało każdą wskazaną tam pozycję, łącząc je z odpowiednimi umowami i fakturami. Pytają też, czy sprawdzano zgodność przedkładanych przez spółkę umów i faktur w zakresie dat, wartości itd., czy zawnioskowano o zbadanie przedmiotowych faktur pod kątem księgowym, wreszcie czy miasto zweryfikowało zasadność uwzględnienia w zestawieniu poszczególnych kosztów poniesionych przez spółkę. Jak dodaje Piotr Sak, chodzi o wzmocnienie działań miejskich prawników, zwiększenie szansy na pozytywne dla miasta rozstrzygnięcie sprawy.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o