Przemytnicy nie poddają się

0
144
Straż Graniczna ujawnia przemyt głównie wyrobów tytoniowych i spirytusowych | fot. KO SG
REKLAMA

Przemytnikom opłaca się ryzyko z powodu wysokich cen tych używek w Polsce.
Na ich przestępczej drodze stają funkcjonariusze Straży Granicznej m.in. z placówki w Tarnowie, która choć znacznie oddalona od granic państwa stanowi istotne wsparcie ochrony granic Polski i Unii Europejskiej z Ukrainą. Tarnowska placówka SG funkcjonuje w strukturze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, obok podobnych jednostek w Zakopanem i Krakowie‑Balicach. Ma na koncie wiele osiągnięć w zwalczaniu kontrabandy. Przed kilku laty wpadła na trop grupy osób wprowadzających do obrotu towary bez polskich znaków akcyzy. Były to najczęściej pochodzące z przemytu papierosy, krajanka i susz tytoniowy. Przestępcy działali na terenie kilku województw, narażając Skarb Państwa na wielomilionowe straty. Ich zatrzymanie to jeden z większych sukcesów tarnowskiej SG.
Oprócz Polaków straż graniczna kontroluje i zatrzymuje najczęściej obywateli Ukrainy, zdarzają się też: Bułgarzy, Rosjanie, Rumunii, Gruzini, Wietnamczycy, Białorusini. Znacznie rzadziej mieszkańcy Afryki czy Ameryki Południowej.
W ręce funkcjonariuszy SG z Tarnowa wpadło już wiele trefnego towaru o dużej wartości – w kilkunastu przypadkach do zatrzymania przemytników doszło na autostradzie A4. Strażnicy ścigali np. kierowcę, który uciekał samochodem wyładowanym po dach papierosami o wartości blisko 80 tysięcy złotych. Pędził z prędkością ponad dwustu kilometrów na godzinę i zatrzymano go dopiero pod Wieliczką.W 2017 roku funkcjonariusze Karpackiego Oddziału SG skonfiskowali szmuglowane towary o łącznej wartości nieco ponad 5,1 mln złotych. Tarnowska placówka SG ujawniła w tym czasie przemyt alkoholu, broni i wyrobów tytoniowych, których rynkową cenę oszacowano na ponad 360 tys. zł. W minionym zaś roku Karpacki Oddział SG udaremnił kontrabandę o wartości niemal 7,3 mln zł. W tym 540 tys. zł to wynik aktywności strażników z tarnowskiej placówki, którzy oprócz nielegalnych używek natrafili także na odzież z podrobionymi znakami uznanych producentów.
– Ponad 225 sztuk ubrań, między innymi bluz, spodni i podkoszulków, z podrobionymi znakami znanych marek zatrzymali funkcjonariusze z Tarnowa. Szacunkowa wartość przejętych towarów to blisko 50 tys. zł. Do zatrzymania doszło na jednym z targowisk w powiecie tarnowskim, handlem podrobionym towarem trudniła się obywatelka Bułgarii – przypomina kpt. Dorota Kądziołka, rzecznik Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.
Przemytnicy nie próżnują, kontrabanda nie słabnie. W pierwszych tygodniach bieżącego roku KO SG ujawnił już produkty bez polskich znaków akcyzy o wartości blisko 64 tys. zł. Ma w tym swój istotny udział placówka w Tarnowie, która skonfiskowała towary wycenione na ponad 27 tys. zł. W przeważającej większości odbierane są szmuglerom papierosy i tytoń, które sprzedają się najlepiej na nielegalnym rynku.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o