Przyjacielsko i biznesowo z bratankami

0
73
prezydenci
REKLAMA

W tym roku właśnie w Tarnowie odbyły się główne obchody Dnia Przyjaźni Polsko – Węgierskiej, ustanowionego w Polsce i na Węgrzech w 2007 roku i organizowanego co roku na przemian w obu krajach. O miano gospodarza tego wydarzenia tarnowski samorząd zabiegał od dawna, a władze Tarnowa podkreślają, że jesteśmy najbardziej węgierskim z polskich miast od czasów Jana Zapolyi, poprzez czasy gen. Józefa Bema i rok 1956, kiedy to właśnie tarnowianie jako pierwsi zaoferowali Węgrom swoją pomoc.
Tarnów odwiedzili Prezydent Węgier János Áder oraz Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski wraz z małżonkami. W sobotnie południe odsłonili tablicę upamiętniającą Dzień Przyjaźni Polsko‑Węgierskiej oraz 165. rocznicę Wiosny Ludów. Tablicę zamontowano w Parku Strzeleckim, nieopodal mauzoleum gen. Józefa Bema. Prezydenci byli też jednymi z pierwszych gości w odnowionym pałacyku w Parku Strzeleckim, gdzie mieścić się będzie siedziba Galerii Miejskiej BWA. Tutaj otwarto wystawę fragmentów Panoramy Siedmiogrodzkiej Jana Styki ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Tarnowie, a do muzealnych zbiorów uroczyście przekazano dwa kolejne fragmenty pociętego kiedyś dzieła Styki.
Prezydenci Polski i Węgier byli gośćmi Gali Przyjaźni Polsko‑Węgierskiej, przygotowanej w Tarnowskim Teatrze. Prezydent Węgier János Áder podkreślał podczas tego spotkania znaczenie pielęgnowania przyjaźni, tradycji historycznych obu narodów – to wspólna odpowiedzialność i obowiązek.
Prezydenci wzięli także udział w Polsko‑Węgierskim Forum Gospodarczym w salach tarnowskiej PWSZ. Obaj zachęcali przedsiębiorców do jeszcze lepszej współpracy i podejmowania wyzwań. Jak mówił prezydent Komorowski, kapitał pozytywnych emocji i wzajemnej przyjaźni obu narodów trzeba przekuć w owocną współpracę gospodarczą, a są takie dziedziny, w których możemy współpracować.
Ważnym punktem obchodów Dnia Przyjaźni Polsko – Węgierskiej była uroczystość w tarnowskim Ratuszu. Odnowiono tu przywileje nadane miastu w XVI wieku przez węgierskiego króla Jana Zapolyę. Obaj prezydenci otrzymali pamiątkowe buławy oraz kopie przywilejów.
W Dniach Przyjaźni Polsko – Węgierskiej uczestniczyło w Tarnowie kilkaset osób tworzących delegacje z partnerskich miast w Polsce i na Węgrzech. W tarnowskich kawiarniach i restauracjach można było spróbować potraw z kuchni węgierskiej.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o