REKLAMA

Tarnowscy melomani długo czekali na oddanie do użytku sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych im. I.J. Paderewskiego, która kosztowała miasto 28,1 mln zł – 13,2 mln zł pokryło dofinansowanie z UE. Otwarto ją oficjalnie w lipcu 2020 i udało się zorganizować parę koncertów, ale przy niepełnej widowni ze względu na pandemię covid-19. Niestety, wzrost zakażeń i związane z tym rygory sanitarne, nie pozwoliły na dalsze realizowanie artystycznych zamierzeń. Od wielu miesięcy sala pozostaje zamknięta dla publiczności. Kierownictwo ZSM liczy teraz na wiosenne poluzowanie reżimu epidemicznego i powrót koncertów na żywo.

– Oczekuje tego również spore grono melomanów, którzy bardzo chwalą sobie możliwość udziału w imprezach muzycznych organizowanych w naszej, świetnie wyposażonej sali… – podkreśla Jolanta Światłowska, dyrektorka Zespołu Szkół Muzycznych.
Częścią sali koncertowej ZSM o powierzchni 384 metrów kwadratowych jest widownia na 238 miejsc, z tzw. pętlą indukcyjną dla niesłyszących. Na jej bogate wyposażenie składają się m. in.: 20-głosowe organy piszczałkowe, fortepian koncertowy, profesjonalny sprzęt nagłaśniający i oświetlenie sceniczne, projektor laserowy, ośmiometrowy ekran oraz zaplecze z trzema garderobami i studiem nagrań. Są też: przestronny hall (270 m kw.) z kurtyną akustyczną, oświetleniem punktowym, projektorami i bezprzewodowym nagłośnieniem, sale (rytmiczna, instrumentalna, teorii muzyki i gimnastyczno-baletowa), szatnie, natryski, boisko sportowe, plac zabaw. Obiekt jest w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, dysponuje parkingiem, strzegą go: monitoring oraz systemy sygnalizacji pożaru i włamania.

REKLAMA

Nic dziwnego, że tak nowoczesny i kompletnie wyposażony obiekt zwrócił uwagę Kapituły Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski przyznającej tytuły Liderów Małopolski. Od 21 lat wyróżniane są w ten sposób najważniejsze przedsięwzięcia o wymiarze gospodarczym i społecznym. W tym roku, w gronie dziesięciu laureatów znalazła się właśnie sala koncertowa tarnowskiego Zespołu Szkół Muzycznych. Zyskała miano jednej z „lokomotyw Małopolski” jako inwestycja ważna nie tylko w wymiarze lokalnym. W uzasadnieniu kapituła argumentuje, że powstał obiekt o unikatowej bryle architektonicznej, składający się z sali koncertowej wraz z zapleczem oraz części dydaktycznej służącej uczniom szkoły.
Dyrektor Światłowską cieszy to wyróżnienie, choć słyszała wcześniej różne opinie o kształcie i estetyce budynku, nie zawsze pochlebne. – Docierały do mnie różne komentarze o oryginalnej bryle naszej sali. Bez wątpienia zwraca na siebie uwagę wyglądem i posiada przy tym wiele walorów użytkowych i estetycznych. Nie musimy się jej wstydzić, wręcz odwrotnie…

Wyróżniona sala nie mogła dotąd w pełni zafunkcjonować, od kilku miesięcy pusto w niej i cicho. Decyzje sanitarne zmieniają się z biegiem tygodni i planowaniu artystycznych wydarzeń towarzyszy wielka niewiadoma. Dyrekcja szkoły muzycznej przymierza się w każdym razie do organizacji wiosennych koncertów, przy zachowaniu sanitarnych reguł i limitu połowy osób na widowni. Dni Schubertowskie planowane są 7 i 14 marca, a w maju Tarnowskie Talenty. Ich powodzenie zależy przede wszystkim od poluzowania epidemicznych obostrzeń, szkoła jest gotowa na przyjęcie melomanów i zapewnienie im bezpieczeństwa. W międzyczasie salę koncertową ożywiają nieco szkolne zajęcia (także zresztą ograniczone), ćwiczy orkiestra ZSM, uczniowie z klasy organów doskonalą grę na tym instrumencie i przygotowują się do egzaminu dyplomowego.
– Chcielibyśmy w pełni wykorzystać i zaprezentować potencjał sali koncertowej, i jesteśmy do tego przygotowani. Tylko kiedy będzie to możliwe? – pyta retorycznie Jolanta Światłowska.

REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments